Władze Niemiec przekażą 60 mln euro fundacji Auschwitz-Birkenau

Świat
Władze Niemiec przekażą 60 mln euro fundacji Auschwitz-Birkenau
Wikimedia.org/Pankrzysztoff
Zespół Byłego Nazistowskiego Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau

Ze względu na swą historyczną odpowiedzialność rząd Niemiec oraz rządy ich krajów związkowych udostępnią wspólnie kwotę 60 mln euro fundacji, opiekującej się miejscem pamięci na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

O decyzji niemiecki władz poinformowała w piątek rzeczniczka rządu Ulrike Demmer. Dodała, że wspomniane rządy podejmą również wspólną uchwałę w sprawie ochrony żydowskiego życia w Niemczech i wzmocnienia walki z antysemityzmem.

 

Rzeczniczka potwierdziła, że kanclerz Angela Merkel odwiedzi 6 grudnia Auschwitz-Birkenau. Merkel będzie trzecim kanclerzem Niemiec, który zdecydował się na podróż do tego dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady. W przeszłości w trakcie swojego urzędowania byli tam dwaj niemieccy kanclerze: Helmut Schmidt (SPD) i - dwukrotnie - Helmut Kohl (CDU).

 

- (Merkel - red.) odpowiedziała na zaproszenie fundacji Auschwitz-Birkenau z okazji 10-lecia jej istnienia - wyjaśniła Demmer.

 

ZOBACZ: Zmarł Karol Tendera, b. więzień Auschwitz. Walczył z określeniem "polski obóz koncentracyjny"

 

Przed uroczystością rocznicową kanclerz Merkel i premier Morawiecki odwiedzą były obóz Auschwitz I. Przyjadą tam o godz. 10:30. Przywódcy wejdą na historyczny teren przez bramę główną z napisem "Arbeit macht frei". Złożą kwiaty przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. W tym miejscu w czasie działania obozu Niemcy zastrzelili wiele tysięcy osób. W ogromnej większości byli to Polacy.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie