Więźniowie będą pakować. W zakładzie karnym otwarto halę produkcyjną

Biznes
Więźniowie będą pakować. W zakładzie karnym otwarto halę produkcyjną
Służba Więzienna
Agros Nova dołącza do Programu Praca dla Więźniów - Służba Więzienna

W Zakładzie Karnym w Łowiczu otwarto halę produkcyjną, w której pracować będzie 40 osadzonych. Najemcą obiektu jest firma z branży przetwórstwa spożywczego Agros Nova. Więźniowie będą w niej pakować i konfekcjonować produkty firmy. To pierwsza w okręgu łódzkim inwestycja w ramach programu "Praca dla więźniów". Obiekt poświęcił bp pomocniczy Diecezji Łowickiej Wojciech Osial.

- To pierwsza w okręgu łódzkim, a 28. w skali kraju, hala produkcyjna powstała w ramach programu "Praca dla więźniów". Obiekt sfinansowano ze środków pochodzących z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy, a więc tak naprawdę z pieniędzy wypracowanych przez samych osadzonych - poinformował rzecznik Zakładu Karnego w Łowiczu por. Robert Stępniewski.

 

ZOBACZ: Mieli nielegalnie organizować pracę więźniów. Oskarżonych 10 funkcjonariuszy Służby Więziennej

 

"Zyskają szansę na przyuczenie do zawodu, spłatę grzywien"


W nowej hali o powierzchni ok. 800 mkw. zatrudnieni będą więźniowie, którzy ze względu na charakter popełnionego przestępstwa nie mogą pracować poza obrębem zakładu karnego. Należąca do grupy Maspex firma Agros Nova, która jest producentem przetworów owocowo-warzywnych, zapewni im pracę przy pakowaniu i konfekcjonowaniu produktów.


Jak podkreślił Stępniewski, praca skazanych jest czynnikiem wychowawczym, który znacząco wpływa na powodzenie procesu resocjalizacji osób odbywających karę pozbawienia wolności. - Dzięki inwestycji duża grupa osadzonych zyska szansę na przyuczenie do zawodu, spłatę zadłużeń alimentacyjnych i grzywien, a także szansę, by pomóc finansowo swojej rodzinie i stać się przykładnym obywatelem - dodał.

 

ZOBACZ: Konkurs literacki dla polskich więźniów pod patronatem brytyjskiego pisarza

 

Wybudowano 28 hal, a 15 jest w realizacji


Według Stępniewskiego, dzięki ogólnopolskiemu programowi "Praca dla więźniów" zatrudnienie zyskało 85 na 100 osadzonych, którzy mogą pracować. Dwa razy więcej skazanych obciążonych zobowiązaniami alimentacyjnymi ma obecnie odpłatne zatrudnienie. W ciągu trzech lat wybudowano 28 hal, a kolejnych 15 jest w realizacji.

 

Wpływy do Funduszu Aktywizacji Zawodowej i Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy wzrosły w ciągu roku o połowę i wyniosły prawie 150 mln zł.

grz/luq/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie