Pięć tygrysów trafi do azylu w Hiszpanii. Wiadomo, kiedy zostaną tam przewiezione

Polska
Pięć tygrysów trafi do azylu w Hiszpanii. Wiadomo, kiedy zostaną tam przewiezione
Polsat News
W poznańskim zoo zostaną dwa najsłabsze tygrysy.

Pięć tygrysów uratowanych z transportu, który pod koniec października utknął na polsko-białoruskiej granicy, zostanie przewiezionych do azylu w Hiszpanii w niedzielę. Załadunek zwierząt będą nadzorować policyjni antyterroryści - poinformowało poznańskie zoo.

Pod koniec października ciężarówka z tygrysami przewożonymi z Włoch do rosyjskiego Dagestanu z przyczyn formalnych utknęła na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Koroszczynie (woj. lubelskie). Jeden z tygrysów padł. Dziewięć osobników uratowanych z transportu - w bardzo złym stanie - przewieziono do ogrodów zoologicznych. Siedem tygrysów trafiło do Poznania, dwa do Człuchowa (woj. pomorskie).

 

Zgodnie z zapowiedziami dyrekcji poznańskiego ogrodu pięć osobników trafi do azylu w Hiszpanii, prowadzonego przez holenderskie stowarzyszenie Adwokaci Zwierząt. Na wyjazd tygrysów zgodziły się polskie i hiszpańskie służby weterynaryjne.

 

ZOBACZ: Jest zgoda na wyjazd pięciu tygrysów do azylu w Hiszpanii

 

Rzeczniczka poznańskiego zoo Małgorzata Chodyła poinformowała w czwartek, że operacja wywiezienia pięciu tygrysów rozpocznie się w sobotę. - Tygrysy będą musiały najpierw zostać "przyśpione" przez lekarza weterynarii, bo tylko w takiej formie można je przebadać i zapakować do klatek transportowych. Następnie klatki transportowe zostaną umieszczone w samochodzie i tygrysy w tych klatkach przez kilka godzin będą dochodzić do siebie. Muszą się wybudzić, musi ustąpić działanie środka usypiającego (...) Następnie o godz. 6 rano w niedzielę jest wyjazd z Poznania – wyjaśniła Chodyła.

 

Gdy pod koniec października przywieziono tygrysy do poznańskiego zoo, wielogodzinny wyładunek zwierząt z ciężarówki musieli nadzorować policyjni antyterroryści. - Ponownie będzie zabezpieczenie antyterrorystyczne, ponieważ tak samo, będą to zwierzęta "przyśpione", ale będziemy je wynosić na noszach i wtedy będą w tzw. wolnej przestrzeni, więc w razie czego to zabezpieczenie jest konieczne – powiedziała rzeczniczka.

 

ZOBACZ: Organizator transportu tygrysów może wyjść na wolność

 

Największe obawy budzi stan zdrowia Gogha

 

Na razie Chodyła nie jest w stanie określić, ile godzin zajmie transport tygrysów z Polski do Hiszpanii. - Będą przystanki, zwierzęta będą doglądane przez lekarza weterynarii ze stowarzyszenia Adwokaci Zwierząt. Tygrysy będą pojone, może odrobinę karmione – zaznaczyła.

 

W poznańskim zoo zostaną dwa najsłabsze osobniki. Według Chodyły największe obawy pracowników ogrodu budzi stan zdrowia najstarszego tygrysa – Gogha. - Dostaje leki, żeby "uruchomić" jego nerki. Może akurat w jego przypadku ratunek, wyciągnięcie go z samochodu transportowego (który utknął na granicy – red.), to już było za późno. Tego jeszcze nie wiemy – powiedziała.

 

- Martwimy się o stan jego nerek. Tak długi czas bez jedzenia i bez picia (w czasie transportu do Dagestanu - red.) dla kotów jest zabójczy. Być może niestety okaże się, że jest to proces nieodwracalny i że tego nie zatrzymany. Jeżeli nie będziemy go mogli uratować, to będziemy musieli podjąć decyzję, żeby się z nim żegnać. Ale na razie walczymy – zaznaczyła.

zdr/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze