Organizator transportu tygrysów może wyjść na wolność

Polska
Organizator transportu tygrysów może wyjść na wolność
Polsat News
Organizator transportu tygrysów, które w październiku utknęły na przejściu granicznym w Koroszczynie (Lubelskie), obywatel Rosji Rinat V., może wyjść na wolność.

Organizator transportu tygrysów, które w październiku utknęły na przejściu granicznym w Koroszczynie (Lubelskie), obywatel Rosji Rinat V., może wyjść na wolność. W czwartek Sąd Okręgowy w Lublinie uchylił areszt zastosowany wobec niego przez sąd pierwszej instancji.

Prokuratura postawiła Rinatowi V. zarzuty dotyczące znęcania się nad zwierzętami. Według śledczych, zorganizował on transport tygrysów w nieodpowiednich dla nich warunkach, w klatkach ograniczających swobodę, nie zapewnił odpowiedniej ilości pokarmu i dostępu do wody, w wyniku czego jeden z tygrysów padł.

 

Zarzut znęcania się nad zwierzętami

 

Mężczyzna nie przyznał się do winy. Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej zastosował wobec niego areszt warunkowy na trzy miesiące, orzekł, że może wyjść na wolność po wpłaceniu poręczenia majątkowego w kwocie 30 tys. zł. Prokuratura złożyła sprzeciw wobec tej decyzji, Rinat V. pozostał w areszcie.

 

Zażalenie na postanowienie sądu w Białej Podlaskiej złożyła zarówno prokuratura, jak i obrońca podejrzanego. W czwartek Sąd Okręgowy w Lublinie na posiedzeniu niejawnym uchylił wobec Rinata V. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania oraz poręczenia majątkowego – poinformowano w biurze prasowym Sądu Okręgowego w Lublinie.

 

ZOBACZ: Kara za dobre serce - "Państwo w Państwie" o tygrysach zatrzymanych na białoruskiej granicy

 

Prokuratura postawiła w tej sprawie zarzuty znęcania się nad zwierzętami także wobec dwóch obywateli Włoch - kierowców samochodu, którym transportowane były tygrysy - Marco A. i Alessio D. Oni też nie przyznali się do winy. Prokurator wystąpił o zastosowanie aresztu wobec kierowców, ale sąd w Białej Podlaskiej nie uwzględnił tego wniosku. Obaj mężczyźni wyszli na wolność. Prokuratura złożyła zażalenie na tę decyzję sądu. Nie zostało ono jeszcze rozpatrzone.

 

ZOBACZ: Wyniki sekcji zwłok tygrysa przewożonego z Włoch. "Błędy żywieniowe"

 

Azyl mają uzyskać w Hiszpanii

 

Śledztwo wszczęte w tej sprawie przez Prokuraturę Rejonową w Białej Podlaskiej przejęła Prokuratura Okręgowa w Lublinie.

 

Transport 10 tygrysów dotarł na przejście graniczne w Koroszczynie w sobotę, 26 października. Jak informował Główny Inspektorat Weterynarii, zwierzęta zostały wysłane z Włoch 22 października z zamiarem przewiezienia do Dagestanu, republiki Federacji Rosyjskiej. Ciężarówka z tygrysami została cofnięta do Polski przez białoruskie służby graniczne.

 

Dziewięć tygrysów, które przeżyły transport, przewieziono do ogrodów zoologicznych w Poznaniu i Człuchowie. Docelowo mają trafić do azylu w Hiszpanii.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie