Warchoł rezygnuje z funkcji wiceszefa resortu sprawiedliwości

Polska
Warchoł rezygnuje z funkcji wiceszefa resortu sprawiedliwości
Polsat News
Marcin Warchoł w studiu Polsat News

- Zrezygnowałem z dotychczasowej funkcji w resorcie, by objąć mandat poselski, którego nie może objąć podsekretarz stanu - poinformował b. wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Marcin Warchoł, dodając, że nie ma żadnej wiedzy o tym, czy będzie powołany na pełnomocnika rządu ds. praw człowieka.

O tym, że nazwisko Warchoła zniknęło ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości, jako pierwszy poinformował portal Onet. W rozmowie z portalem Warchoł tłumaczył, że musiał zrzec się funkcji w administracji państwowej, by objąć mandat poselski.

 

- Zrobiłem to kilka dni przed pierwszym posiedzeniem Sejmu, czyli przed 12 listopada - powiedział b. wiceminister sprawiedliwości.

 

"To jest po prostu wymóg"

 

Warchoł podkreślił, że podsekretarz stanu w ministerstwie nie może być jednocześnie posłem.

 

- Aby objąć mandat, trzeba pełnić funkcję sekretarza, a nie podsekretarza, to jest po prostu wymóg - wskazał. Dopytywany o to, czy może być powołany na stanowisko sekretarza stanu i jednocześnie objąć funkcję pełnomocnika rządu ds. praw człowieka, Warchoł powiedział, że jest to decyzja przełożonych, a on sam nie ma na ten temat żadnej wiedzy.

 

- Tutaj powołuje pan premier na wniosek ministra sprawiedliwości - podkreślił.

 

ZOBACZ: Kto został posłem. Okręg po okręgu [PEŁNA LISTA]

 

Projekt nowego rozporządzenia

 

Ustanowienie pełnomocnika rządu ds. praw człowieka przewiduje przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt rozporządzenia, które w środę zostało opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Do głównych zadań pełnomocnika ma należeć inicjowanie i koordynowanie działań z zakresu ochrony praw człowieka.

 

Zgodnie z projektem pełnomocnikiem rządu ds. praw człowieka będzie sekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości. "Prawa człowieka w zdecydowanej większości krajów europejskich znajdują się w obszarze kompetencji resortów sprawiedliwości, co czyni zasadnym ustanowienie pełnomocnikiem rządu sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości" - czytamy w uzasadnieniu.

ac/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze