Iran: 200 000 osób wzięło udział w antyrządowych demonstracjach, największych od 40 lat

Świat
Iran: 200 000 osób wzięło udział w antyrządowych demonstracjach, największych od 40 lat
Reuters
Protesty w Iranie trwają od prawie 2 tygodni

200 tys. osób - według władz - wzięło udział w trwających już od prawie 2 tygodni w Iranie antyrządowych protestach po podwyżce cen benzyny. 7 tys. uczestników protestów aresztowano. Najwyższy irański przywódca ajatollah Ali Chamenei nazwał je "groźną konspiracją".

Chamenei podziękował w środę członkom Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej za stłumienie "bardzo niebezpiecznej, głębokiej konspiracji".

 

Podczas tłumienia masowych protestów antyrządowych zginęło - według Amnesty International - 143 ich uczestników.

 

Brak internetu

 

Jak informuje Reuters, z powodu wyłączenia przez irańskie władze internetu (dopiero od środy zaczyna z powrotem funkcjonować) trudno jeszcze ocenić prawdziwe rozmiary ruchu protestacyjnego, który ogarnął niemal cały kraj.

 

Organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch oświadczyła, że Iran "celowo ukrywa prawdziwą liczbę zabitych i aresztowanych podczas tłumienia protestu, który objął dziesiątki miast".

 

ZOBACZ: Iran wprowadził racjonalizację benzyny i ogłosił podwyżkę cen paliw

 

Władze potwierdziły śmierć jedynie pięciu osób, w tym czterech funkcjonariuszy służb porządkowych; piątą ofiarą miała być "osoba cywilna".

 

Pięciuset uczestników demonstracji protestacyjnych aresztowano. Wobec wielodniowej blokady internetu wciąż jednak trudno zorientować się do końca w prawdziwych rozmiarach wydarzeń, które wstrząsnęły 80-milionowym krajem.

 

"Ludzie dali się wciągnąć w niebezpieczny spisek"

 

Podczas protestów zdesperowani demonstranci atakowali stacje benzynowe, komisariaty, domy towarowe, meczety oraz instytucje publiczne.

 

Według ajatollaha Ali Chameneia, "ludzie dali się wciągnąć w szeroko zakrojony i niebezpieczny spisek".

 

Najwyższy irański przywódca w środowym przesłaniu na Twitterze wyraził "głęboką wdzięczność i uznanie" narodowi irańskiemu za udział w wielkiej manifestacji prorządowej, która w poniedziałek została zorganizowana w Teheranie przez irańskie władze.

 

ZOBACZ: Reuters: USA przeprowadziły cyberatak na Iran

 

Przedstawiając wydarzenia ostatnich kilkunastu dni w Iranie jako skutek "wielkiego i niebezpiecznego spisku wrogów" i "globalnej arogancji syjonizmu" Ali Chamenei mówił o "kampanii maksymalnego nacisku na Iran oskarżany o dążenie do uzyskania broni jądrowej i wywieranie destabilizującego wpływu w całym regionie".

 

Do demonstracji wywołanych przez wprowadzoną niespodziewanie 50 proc. podwyżką cen benzyny, doszło w kraju dotkniętym kryzysem gospodarczym pogłębionym przywróceniem po 2018 roku sankcji ekonomicznych przez USA.

 

Pompeo zapowiedział nowe sankcje wobec Teheranu

 

Sankcje te utrudniają Iranowi, który jest członkiem Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC), eksport tego surowca , pozbawiając kraj głównego źródła dochodów.

 

Stany Zjednoczone, jak oświadczył we wtorek szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo, udzieliły irańskim demonstrantom poparcia wysyłając do nich "około 20 000 depesz ukazujących nadużycia reżimu". Pompeo zapowiedział jednocześnie nowe sankcje wobec Teheranu.

 

Prezydent Hasan Rowhani, którego określa się jako polityka względnie umiarkowanego, nazwał uczestników protestów "najemnikami i chuliganami". Czynił przy tym aluzje do trwającego - jak powiedział - od dwóch lat finansowania irańskiej opozycji przez Amerykanów.

 

Irański minister spraw wewnętrznych Abdulreza Rahmani Fazli oskarżył uczestników demonstracji protestacyjnych, których liczbę określił na "około 200 tysięcy", zdewastowanie 50 posterunków policji, uszkodzenie 34 karetek pogotowia, zniszczenie 731 agencji bankowych i 70 stacji benzynowych w całym kraju.

luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie