Dziennikarz "Washington Post" pozwał Iran i wygrał 180 mln dolarów odszkodowania

Świat
Dziennikarz "Washington Post" pozwał Iran i wygrał 180 mln dolarów odszkodowania
Facebook/Jason Rezaian
Jason Rezaian spędził w irańskich więzieniach w sumie 544 dni

Sąd federalny w Waszyngtonie nałożył w piątek na rząd Iranu karę w wysokości 180 mln dolarów jako odszkodowanie dla korespondenta "Washington Post" Jasona Rezaiana, który w 2014 roku został aresztowany w Teheranie i półtora roku spędził w irańskim więzieniu.

- Iran aresztował i zatrzymał Jasona Rezaiana, aby zwiększyć swoją przewagę w trwających wówczas rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi. Branie człowieka jako zakładnika i torturowanie go w celu uzyskania przewagi w negocjacjach jest haniebne i zasługuje na karę - mówił sędzia Richard Leon.

Agencja AFP podkreśla, że kara ma charakter symboliczny, bowiem nikt nie spodziewa się, że Teheran zapłaci dziennikarzowi odszkodowanie.

Rezaian został aresztowany wraz z żoną Jeganeh Salehi 22 lipca 2014 roku w ich domu w Teheranie pod zarzutem prowadzenia działalności szpiegowskiej, czego ostatecznie nie dowiedziono. Salehi została wypuszczona na wolność po 72 dniach, ale dostała zakaz wypowiadania się o procesie męża.

 

Za kratkami spędził 544 dni


Proces Rezaiana toczył się przed irańskim Trybunałem Rewolucyjnym, który Unia Europejska umieściła na swojej czarnej liście z powodu łamania praw człowieka.

Praktycznie cały okres uwięzienia Amerykanin spędził w owianym złą sławą teherańskim więzieniu Ewin, a część kary odbył w odosobnieniu. W sumie za kratkami spędził 544 dni.

Rok później Rezaian i trzy inne osoby z obywatelstwem USA i Uranu wyszły na wolność w ramach wymiany więźniów, wynegocjowanej przez oba kraje w czasie obowiązywania międzynarodowego porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego. W zamian strona amerykańska zgodziła się wycofać zarzuty lub ułaskawić siedmiu Irańczyków oraz przekazać Iranowi 400 mln dolarów.

W październiku 2016 roku Rezaian złożył pozew w sądzie w Waszyngtonie przeciw rządowi Iranu, zarzucając mu przetrzymywanie go jako zakładnika, stosowanie tortur i terroryzm.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie