Ponad 400 mln zł dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej. "Musimy sami produkować broń"

Polska
Ponad 400 mln zł dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej. "Musimy sami produkować broń"
Polsat News
Premier Mateusz Morawiecki podpisał umowę o dokapitalizowaniu PGZ.

Polska Grupa Zbrojeniowa zostanie dokapitalizowana kwotą 430 mln zł; umowę o podwyższeniu kapitału spółki podpisali w środę w Skarżysku-Kamiennej premier Mateusz Morawiecki i prezes PGZ Witold Słowik.

- Pokazujemy, jakie są nasze cele w zapewnieniu bezpieczeństwa dla polskiej armii, dla Polski - powiedział Morawiecki, który umowę określił jako przełomową.

 

Premier powiedział, że nasz kraj był ogromnie doświadczony przez historię. - Wiemy doskonale, że musimy sami potrafić wyprodukować broń, musimy sami mieć silny przemysł obronny i silną armię. A nie ma silnej armii bez silnego polskiego przemysłu zbrojeniowego - podkreślił szef rządu.

 

ZOBACZ: Lockheed Martin: Pierwsze F-35 Polska mogłaby odebrać w 2024

 

Morawiecki wskazał, że podpisana w środę umowa o wartości 436 mln zł - 400 mln zł ze strony Skarbu Państwa, 36 mln zł wkładu własnego PGZ - jest przełomowa i pozwoli produkować nowoczesną amunicję. - Jest umową jedną z najważniejszych w ostatnich wielu latach - powiedział premier.

 

Nowoczesny proch i amunicja

 

- To pokazuje nasze ogromne przywiązanie do idei silnej polskiej armii, do sprawności polskiej armii, ale również do armii, która jest w jakimś zakresie samowystarczalna i do przemysłu zbrojeniowego, który jest konkurencyjny - podkreślił premier.

 

WIDEO: premier podpisał w środę umowę na dokapitalizowanie PGZ

 

  

 

Obecny na środowej uroczystości szef MON podkreślił, że zakłady Mesko są silną marką o bogatej historii. Przypominał też, że obecnie Mesko obchodzi 95. rocznicę działalności firmy. - To firma szeroko osadzona w naszej tradycji, w naszej historii, która produkuje nowoczesny sprzęt na potrzeby Wojska Polskiego - mówił Mariusz Błaszczak.

 

"To bardzo ważne"

 

Podkreślił, że podpisana umowa pozwoli przywrócić zdolności produkcyjne prochów wielobazowych w zakładach Mesko.

 

- To bardzo ważne dla bezpieczeństwa naszego kraju, gdyż Wojsko Polskie powinno być wyposażane zawsze wtedy, gdy jest to możliwe w sprzęt pochodzący z polskiej zbrojeniówki. To jest fundament bezpieczeństwa państwa polskiego - podkreślił Błaszczak.

 

Szef MON mówił też, że rząd stopniowo odtwarza zdolności polskiego przemysłu zbrojeniowego i wzmacnia potencjał Wojska Polskiego. - To jest proces, złożony z kilku etapów, jednym z nich jest podpisana umowa - stwierdził.

 

ZOBACZ: Polscy żołnierze ruszają z misją na Bliski Wschód

 

Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na inwestycje w należącej do PGZ spółce Mesko. Inwestycje w zakłady w Skarżysku-Kamiennej (woj.świętokrzyskie) i Pionkach (woj. mazowieckie) posłużą projektom związanym z produkcją nowoczesnych prochów strzelniczych, amunicji i rakiet do roku 2022.

 

Środki pozwolą również na zwiększenie mocy produkcyjnych, rozbudowę parku maszynowego i magazynów.

prz/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze