Rozpoczęła się budowa kliniki Budzik dla dorosłych w Warszawie

Polska
Rozpoczęła się budowa kliniki Budzik dla dorosłych w Warszawie
PAP/Tomasz Gzell
Klinika Budzik dla dorosłych powstanie na terenie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego

Środki z Funduszu Sprawiedliwości są przekazywane także na rzecz ratowania życia i zdrowia osób pokrzywdzonych - podkreślił we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystego rozpoczęcia budowy Kliniki Budzik dla dorosłych w Warszawie.

Obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, Fundacja "Akogo?" rozpoczyna budowę Kliniki Budzik dla dorosłych. Obiekt powstanie na działce, która jest własnością samorządu Mazowsza.

 

Pierwsi pacjenci w 2022 roku

 

Prezes Fundacji "Akogo?" Ewa Błaszczyk podczas uroczystego rozpoczęcia budowy podkreśliła, że projekt może być zrealizowany dzięki wsparciu wielu instytucji. Podziękowała m.in. prezes Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego Teresie Bogiel, marszałkowi Mazowsza Adamowi Struzikowi i ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze.

 

- Nie mielibyśmy płynności finansowej, gdyby nie środki z Funduszu Sprawiedliwości - zaznaczyła.

 

Wskazała, że wsparciem medycznym projektu będzie Szpital Bródnowski. - Daje nam cały background – stacje diagnostyczne, neurochirurgie, neurologie, rehabilitację neurologiczną. To są działania na najwyższym poziomie – podkreśliła.

 

Błaszczyk zapowiedziała, że w marcu zostanie wbudowany kamień węgielny, a placówka ma przyjąć pierwszych pacjentów w 2022 roku. - Jestem szczęśliwa, że doszło do tego dnia – dodała.

 

Zaznaczyła, że 70 proc. pacjentów kliniki to ofiary przestępstw drogowych. - Na pewno w przyszłości będziemy się też zajmować pomocą rodzinom tych osób, żeby mogły dochodzić na drodze prawnej o odszkodowania. To też jest problem i ci ludzie zmagają się potem z bardzo drogą rehabilitacją neurologiczną, na którą nie mają pieniędzy – powiedziała Błaszczyk.

 

"Często dzieją się tutaj cuda"

 

We wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwracał uwagę, że przez długie lata śpiączka oznaczała ogromną tragedię nie tylko dla chorego, ale także dla jego rodziny, która sama musiała poradzić sobie z tym wyzwaniem medycznym i ekonomicznym.

 

ZOBACZ: Piętnasty pacjent wybudzony ze śpiączki w klinice "Budzik"

 

Szef resortu sprawiedliwości podkreślił, że powołany przez niego Fundusz Sprawiedliwości za sprawą decyzji rządu i parlamentu rozszerzył zakres swego działania, dzięki czemu może wspierać osoby pokrzywdzone w szerszym zakresie niż tylko pomoc psychologiczna i prawna. Wskazał, że obecnie pieniądze pozyskane od sprawców przestępstw można przekazywać na działania na rzecz ratowania życia i zdrowia osób pokrzywdzonych.

 

- Często dzieją się tutaj cuda. I mam nadzieję, że tych cudownych doświadczeń, tej radości, uśmiechu, będzie znacznie więcej, wynikającego z powołania do życia (...) tej drugiej placówki, która będzie służyła przede wszystkim dorosłym. Ministerstwo Sprawiedliwości przeznacza z tego funduszu blisko 40 mln zł, by wesprzeć te działania – poinformował minister.

 

- Wierzę, że ta pomoc pozwoli wrócić do zdrowia wielu ofiarom wypadków będących nierzadko wynikiem przestępstwa. Dzięki Funduszowi Sprawiedliwości pomoc dotrze do takich osób i do ich bliskich – dodał wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

 

Z kolei marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik podkreślił, że Szpital Bródnowski to najlepsze miejsce do uruchomienia tego przedsięwzięcia.

 

- Jest to szpital wielospecjalistyczny, który leczy również w obszarze neurochirurgii, neurologii najnowocześniejszymi metodami. Bardzo dużo inwestujemy w tę placówkę, nie tylko pieniędzy własnych, ale też pieniędzy europejskich. Uważamy, że w przyszłości będzie to idealne miejsce na zintegrowane diagnozowanie i leczenie – powiedział Struzik.

 

Przy szpitalu Bródnowskim

 

Klinika Budzik dla dorosłych, która powstanie na terenie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego będzie pierwszym z centrów specjalistycznych rehabilitacji osób pokrzywdzonych, które doznały uszczerbku na zdrowiu lub wymagają szczególnej opieki. Utworzenie centrów, które będą częścią ogólnopolskiej sieci pomocy zakłada Program Pomocy Osobom Pokrzywdzonym. Budowa sieci powstaje dzięki dotacjom z Funduszu Sprawiedliwości.

 

ZOBACZ: Resort Ziobry przeznaczy 40 mln zł z funduszu sprawiedliwości na budowę drugiej kliniki "Budzik"

 

Fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?" otrzyma na ten cel z Funduszu Sprawiedliwości ponad 37 mln zł. Pomoc znajdą w niej dorośli, którzy zapadli w śpiączkę.

 

W śpiączkę zapada ponad 600 osób rocznie

 

Według danych przytoczonych przez MS rocznie w Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci. Ponad połowa to ofiary przestępstw – najczęściej drogowych, ale sporą grupę stanowią również ofiary przemocy.

 

Budowę Kliniki Budzik dla dorosłych objęła honorowym patronatem żona prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

 

Wzorcem Kliniki Budzik dla dorosłych jest uruchomiona w 2013 roku przez Fundację "Akogo?" Klinika Budzik dla dzieci.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie