Resort Ziobry przeznaczy 40 mln zł z funduszu sprawiedliwości na budowę drugiej kliniki "Budzik"

Polska

- Ministerstwo Sprawiedliwości przeznaczy 40 mln zł z funduszu sprawiedliwości na przestrzeni kilku lat na wybudowanie klinik "Budzik" - dla osób dorosłych - poinformował na briefingu w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Fundusz sprawiedliwości ma w swoim statucie jeden cel, a mianowicie pomagać szeroko rozumianym osobom pokrzywdzonym i przywracać ich do normalnego funkcjonowania i ten cel będzie w sposób znakomity i szlachetny realizowany rękoma tak wspaniałych osób jak pani Ewa (Błaszczyk) i całego zespołu medycznego i wszystkich tych, którzy są zaangażowani w projekt budzik, przywracając i budząc do życia ofiary wypadków i różnych zdarzeń losowych - mówił szef MS.

 

- Jest ogromna potrzeba powstania takiej placówki dla dorosłych - powiedziała Ewa Błaszczyk. Przytoczyła dane z Olsztyna, gdzie jest osiem miejsc i 800 podań o przyjęcie. Podkreśliła, że wyniki z rehabilitacji dzieci są "budujące" - ponad połowa pacjentów wraca do pełnej sprawności. Zwróciła uwagę, że rehabilitacja opłaca się także ekonomicznie - osoby przywrócone do pełnej sprawności nie generują kosztów związanych z opieką.

 

Poinformowała, że przy "dorosłym Budziku" na warszawskim Bródnie będzie prowadzona także działalność naukowo-badawcza. - Będziemy chcieli doprowadzać w Polsce do programów eksperymentalnych - dodała.

 

Ma znaleźć się tam 15 łóżek

 

Klinika "Budzik" dla dorosłych ma powstać obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Klinika ma działać w oparciu o trójstronną umowę, zawartą między Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, mazowieckim szpitalem Bródnowskim i Fundacją Ewy Błaszczyk "Akogo?". Przewidywany przez inicjatorów termin otwarcia kliniki to połowa 2022 r. Szacowany koszt budowy i wyposażenia - to ok. 40 mln zł.

 

"Budzik" dla dorosłych ma stanąć w sąsiedztwie szpitala, na działce, która jest własnością samorządu. Powierzchnia planowanej kliniki to ok. 3 tys. metrów kwadratowych. W trzypiętrowym budynku ma znaleźć się ok. 15 łóżek. Bryła ma nawiązywać do gmachu, gdzie mieści się "Budzik" dla dzieci. Prace projektowe już ruszyły.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie