8 tysięcy sztab, każda warta ponad 2 mln złotych. Kulisy sprowadzenia złota do Polski

Polska
8 tysięcy sztab, każda warta ponad 2 mln złotych. Kulisy sprowadzenia złota do Polski
Polsat News
8 tysięcy sztab, każda warta ponad 2 mln złotych. Kulisy operacji przenoszenia kruszcu do Polski

Operacja przenoszenia złota z Bank of England do NBP wymagała pracy kilkuset pracowników. - To była jedna z najbardziej skomplikowanych operacji logistycznych w czasach powojennych – mówiła w rozmowie z reporterką Polsat News Barbara Jaroszek z Narodowego Banku Polskiego.

Około 100 ton polskiego złota sprowadzono do kraju z banku w Anglii. Kruszec będzie przechowywany w skarbcu polskiego banku centralnego.

 

- Sztaby złota zostały zgromadzone w nowoczesnych skarbcach. Ułożone są do wysokości sześciu metrów. Robią ogromne wrażenie – powiedziała dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbowego Barbara Jaroszek, która była odpowiedzialna za transport złota z Anglii do Polski.

 

Dodała, że drzwi do skarbców ważą 4 tony. - Wszystkie te miejsca są doskonale strzeżone - podkreśliła.

 

ZOBACZ: 100 ton rezerw złota wróciło do Polski. "Mamy go tyle, co cywilizowane kraje"

 

Transport kruszcu był podzielony na kilka części. Za każdym razem przewożono po 12,5 tony, czyli tysiąc sztab. Złoto trafiło do Polski drogą lotniczą - do Warszawy i do Poznania.

 

- Być może ktoś widział na ulicach konwoje przewożące złoto, natomiast operacja zaczęła się znacznie wcześniej, kiedy przewożone było złoto ze skarbców w Anglii na lotnisko w Londynie. Na lotnisku w Polsce następowało rozpakowywanie - zdradziła Jaroszek.

 

Dodała, że każda sztabka złota została sprawdzona.

 

Zobacz wideo: Kulisy sprowadzenia rezerw złota do Polski:

 

  

 

8 tysięcy sztab złota, każda warta ponad 2 mln złotych

 

Jedna sztaba złota warta jest 2 mln 200 tys. złotych, a w całej operacji zostało sprowadzonych 8 tysięcy takich sztab.

 

- W roku 2018 nasze rezerwy składowane w złocie powiększyły się o 122 proc. Dlatego zdecydowaliśmy się, aby zdywersyfikować jego miejsce przechowywania. Od września do listopada  w ośmiu transportach przywieźliśmy do Polski złoto o wartości łącznej 18 miliardów 700 milionów złotych i złożyliśmy w skarbcu NBP – tłumaczyła Jaroszek w rozmowie z Moniką Miller.

 

ZOBACZ: Drukowali setki, szaleństwo bogactwa przerwała ekspedientka

 

Wyjaśniła, że Polskie złoto jest w tej chwili przechowywane w dwóch lokalizacjach.

 

- W Bank of England, gdzie znajduje się ciągle większa połowa oraz w skarbcach w Polsce, gdzie znajduje się około 105 ton złota – dodała.

 

Dla upamiętnienia procesu sprowadzenia zasobów złota do Polski NBP wyemituje w grudniu okolicznościową złotą monetę w kształcie sztabki. 

las/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie