Ulewne deszcze i powódź we Francji. Nie żyją cztery osoby

Świat
Ulewne deszcze i powódź we Francji. Nie żyją cztery osoby
Reuters

Cztery ofiary śmiertelne i jedna osoba zaginiona to bilans powodzi w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże w południowo-wschodniej Francji w miniony weekend. Nadal trwa akcja ratunkowa prowadzona przez francuskie służby.

Ulewne deszcze spowodowały falę powodziową w dwóch departamentach: Var oraz Alpy Nadmorskie.

- Największe ryzyko jest już za nami - mówił w niedzielę minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner, jednak meteorolodzy zapowiadają deszcze w kolejnych dniach, choć mniej intensywne.

Powódź spowodowała uszkodzenia domów i dróg oraz zatopienia samochodów i autobusów. Ewakuowano ponad 1 500 osób, straż interweniowała ponad 2 tys. razy, ponad 30 gospodarstw domowych pozostaje bez prądu.

 

Zaginiony 70-latek


Jedna osoba poniosła śmierć w miejscowości Le Muy, w pobliżu miejsca, w którym łódź ratunkowa wywróciła się w sobotę wieczorem z trzema strażakami i trzema cywilami na pokładzie. Jeden z cywilów zginął. Drugie ciało, 50-letniego mężczyzny, znaleziono w miejscowości Cabasse, w zatopionym samochodzie. W niedzielę wieczorem w Tanneron znaleziono dwie kolejne ofiary. W Saint-Antonin-du-Var nadal nie odnalazł się poszukiwany od soboty 70-latek.

 

ZOBACZ: Kenia: 34 osoby zginęły w powodziach


Ruch na autostradzie A8 został przywrócony, a ruch kolejowy ma być wznawiany stopniowo. Kilka szkół w regionie pozostaje nadal zamkniętych w miejscowościach Roquebrune-sur-Argens, Le Muy i Hyeres oraz Villeneuve-Loubet.

 

"Szkody na pewno będą znaczne"


Powodzie w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże występują dość często, jednak ta ma historyczny charakter - powiedział agencji AFP prefekt Var Jean-Luc Videlaine, który podkreślił, że "szkody na pewno będą znaczne". W niektórych rejonach Var wystąpiły opady w ostatnich 24 godzinach w takiej obfitości, jak zwykle w ciągu dwóch do trzech miesięcy. W miejscowości Roquebrune-sur-Argens w Var poziom rzeki Argens podniósł się do ponad siedmiu metrów, bijąc rekordy poprzednich powodzi z 2011 roku. Centrum miasta liczącego około 13 tys. mieszkańców pozostaje odcięte od świata.

Trwa akcja ratunkowa. Strażacy używają helikopterów i dźwigów. Wiele szkód wynika z tego, że ludzie osiedlają się nielegalnie na terenach zalewowych.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie