Jest decyzja ws. lotów MiG-ów. "Zapytaliśmy pilotów, czy chcą latać"

Polska
Jest decyzja ws. lotów MiG-ów. "Zapytaliśmy pilotów, czy chcą latać"
KPT R. Pinkowski, M. Gawroński
Dowództwo Generalne podjęło decyzję ws. lotów MiG-ów

Uziemione z powodu serii katastrof MiG-i 29 znów wzbiją się w powietrze. Dziś piloci, którzy z powodu długiej przerwy stracili uprawnienia, spotkali się z szefem MON. - Flota wzniesie się w powietrze. Popatrzyliśmy pilotom prosto w oczy i zapytaliśmy się czy chcą latać. Odpowiedź brzmiała: tak - powiedział Inspektor Sił Powietrznych, gen. dyw. pil. Jacek Pszczoła.

Po serii katastrof na początku roku wszystkie maszyny MiG-29 zostały uziemione.

 

Decyzja o uziemieniu MiG-ów zapadła na początku rokuPolsat News
Decyzja o uziemieniu MiG-ów zapadła na początku roku

 

 

Teraz stoją w bazach w Mińsku Mazowieckim i Malborku. Od niespełna dziewięciu miesięcy żaden z MiG-ów, latających z polską szachownicą, nie oderwał się od pasa startowego. A wraz z maszynami pauzują ich piloci - po sześciu miesiącach od uziemienia maszyn utracili tzw. "aktualności".

 

"Samoloty są w pełni sprawne"

 

- Wróciliśmy ze spotkania w Mińsku Mazowieckim, w 23. bazie (Lotnictwa Taktycznego - red.). Popatrzyliśmy pilotom prosto w oczy i zapytaliśmy, czy chcą latać. Odpowiedź była tak. Zaakceptowałem wniosek Maćka Trelki, dowódcy Pierwszego Skrzydła z prośbą o wznowienie lotów. Potem przedłożyłem go Dowódcy Generalnemu, generałowi Mice (gen. broni Jarosławowi Mice) - poinformował na konferencji prasowej w poniedziałek generał Jacek Pszczoła. Jak dodał, Dowódca Sił Zbrojnych zaaprobował wniosek.

 

- Chciałem zdementować pewne historie dotyczące tego, czy zgodnie z literą prawa możemy wznieść samoloty w powietrze. Zainteresowanych odsyłam do Regulaminu Lotów 2016. Prawdą jest, że wszyscy piloci utracili aktualności. Nie jest prawdą, że prawnie nie możemy tego zrealizować - dodał generał.

 

WIDEO: "Podchodzimy do zawodu i samolotu z szacunkiem"

 

  

 

Jak zapewnił Inspektor Sił Powietrznych, samoloty są w pełni sprawne, a wojsko wypełniło wszystkie zalecenia, które zleciła Państwowa Komisja Wypadków Lotniczych.

 

- Nie powinno się zadawać pytań, czy pilot boi się wykonywać swój zawód. My, jako lotnicy podchodzimy do zawodu i do samolotu z pewnym szacunkiem. Przed każdym lotem trenujemy czynności awaryjne w przypadkach szczególnych. To jest maszyna, która odrywa się od ziemi i jej naturalnym środowiskiem jest powietrze i każda maszyna, tak jak każdy organizm ludzki ma prawo się zepsuć - poinformował Pszczoła.

 

ZOBACZ: Polska kupi 32 samoloty F-35. Jest zgoda Kongresu USA

 

Trzy katastrofy z udziałem MiG-ów

 

W ostatnich latach doszło do trzech katastrof z udziałem poradzieckich MiG-ów: w grudniu 2017 pod Kałuszynem, pół roku później w Pasłęku i po kolejnych kilku miesiącach w okolicach Węgrowa.

 

Jeszcze w niedzielę, prezydencki minister Andrzej Dera przekonywał, że nie będzie kontynuacji latania na MiG-ach. -  są awaryjne, narażają życie pilotów i życie pilotów jest ważniejsze niż uprawnienia. To się może jeszcze większą katastrofą skończyć - powiedział Dera "Wydarzeniom".

 

ZOBACZ: MiG-i 29 mogą już nigdy nie polecieć. Piloci utracili uprawnienia

 

Polskie siły powietrzne dysponują 48 myśliwcami F-16 i 18 SU-22. Łącznie to 66 samolotów. Z 29 MiG-ami byłoby to łącznie 95 samolotów w gotowości bojowej.

bas/ml/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie