"Nie potrzebuję zmiany konstytucji, ale więcej pieniędzy". Samorządowcy biją na alarm

Polska
"Nie potrzebuję zmiany konstytucji, ale więcej pieniędzy". Samorządowcy biją na alarm
Biuro prasowe UMWD
VII Dolnośląski Kongres Samorządowy na Stadionie Miejskim we Wrocławiu

- Dokłada się nam zadań, ale mamy coraz mniej pieniędzy - mówią zgodnie samorządowcy, którzy spotkali się we Wrocławiu na VII Dolnośląskim Kongresie Samorządowym. To największy cykl spotkań i debat na temat miejsca samorządu terytorialnego w Polsce

W tym roku główne dyskusje samorządowych liderów, przedstawicieli administracji krajowej, świata biznesu i nauki skupiły się wokół relacji rząd-samorząd, ekologii oraz spraw zdrowia.

 

Jak mówił gospodarz kongresu, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski "nie ma silnego państwa bez silnych samorządów, a władza centralna nie powinna powiększać swoich kompetencji kosztem gmin, powiatów i regionów".

 

Zobacz: Szef MEN: okrągłe stoły pokazują, że samorządy dobrze radzą sobie z reformą

 

- Zebrani na kongresie wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast najbardziej obawiają się centralizacji, która - ich zdaniem powoduje - że mają coraz mniejszą kontrolę nad takimi dziedzinami jak gospodarka wodna, powiatowa inspekcja weterynaryjna czy powiatowe fundusze ochrony środowiska.

 

VII Dolnośląski Kongres Samorządowy we Wrocławiu Biuro prasowe UMWD
VII Dolnośląski Kongres Samorządowy we Wrocławiu

 

 

Znowelizowane Prawo o ruchu drogowym ma odebrać starostom nadzór nad stacjami kontroli pojazdów oraz stacjami diagnostycznymi. Są też plany przeniesienia nadzoru nad ratownictwem medycznym i pogotowiem ratunkowym do urzędów wojewódzkich.

 

Brakuje pieniędzy

 

Jednocześnie samorządowcy muszą dokładać coraz więcej pieniędzy do funkcjonowania szpitali czy zreformowanych szkół, współfinansując choćby nauczycielskie pensje.

 

Podczas dyskusji zgodnie skarżyli się na brak pieniędzy, co powoduje, że muszą rezygnować z inwestycji. - Nie potrzebuję zmiany konstytucji, ale więcej pieniędzy - powiedziała wprost prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. - Nie jesteśmy wrogami, musimy rozmawiać, bo mamy jeden cel - odpowiadał wicewojewoda dolnośląski, Jarosław Kresa.

 

O pieniądzach dla samorządów mówił w środę w Polsat News premier Mateusz Morawiecki.

 

- Apeluje do samorządowców, żeby popatrzyli na przerosty zatrudnienia u siebie w urzędach, żeby popatrzyli na oszczędności, które wiążą się z cyfryzacją, z automatyzacją, będziemy dokonywać takiego przeglądu w skali całego państwa, by utrzymać budżet na poziomie zrównoważonym - mówił szef rządu.

 

Wideo: Premier w Polsat News apeluje do samorządowców 

  

 

Dopytywany czy w takim razie większego deficytu nie będzie? - Nie zakładamy takich scenariuszy - odpowiedział.

 

ZOBACZ: Premier zapowiada oszczędności. "Mniej biurokracji i cięcia wydatków"

 

- Jeśli premier mówi o oszczędnościach, to powinien zacząć od siebie. Wydatki Kancelarii Premiera w ostatnich czterech latach wzrosły niemal trzykrotnie - odniósł się do wypowiedzi szefa rządu Miłosz Motyka z PSL, gość środowej "Polityki na Ostro".

 

Spotkanie prowadzili: Agnieszka Gozdyra, dziennikarka Polsat News i Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika "Rzeczpospolita".

 

ag/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie