"Greta Thunberg" sprzed 121 lat. Zdjęcie rozpala wyobraźnię internautów

Świat
"Greta Thunberg" sprzed 121 lat. Zdjęcie rozpala wyobraźnię internautów
Eric A. Hegg/Greta Thunberg

Do sieci trafiło zdjęcie przedstawiające dziewczynkę bardzo przypominającą 16-letnią Gretę Thunberg. Podobieństwo jest uderzające, a fotografię wykonano 121 lat temu. Nic więc dziwnego, że internet oszalał na jej punkcie. Błyskawicznie rozprzestrzenia się "teoria spiskowa", że Greta jest podróżniczką w czasie i przybyła do nas, by uratować Ziemię przed zagładą.

Zdjęcie znaleziono w archiwach Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Widać na nim troje dzieci pracujących w kopalni złota na terytorium Jukonu w Kanadzie. Opublikowano ja na twitterowym koncie Cool History i szybko obiegło cały świat.

 

 

Nie brakuje komentarzy, że Greta to podróżniczka w czasie, która trafiła na Ziemię, by ostrzec ludzi. - To dlatego jest ekolożką, przybyła do nas z XXII wieku, w którym Ziemia jest martwa - skomentował jeden z użytkowników Twittera.

 

"Od dziś to moja ulubiona teoria spiskowa. Greta przybyła z przyszłości, by nas uratować" - dodał kolejny internauta.

 

 

Jeden z komentujących zauważył natomiast, że zdjęcie zostało udostępnione już kilkanaście dni wcześniej przez osobę, która znalazła je na Pike Place Market - targu, będącym jednym z najpopularniejszych miejsc w amerykańskim Seattle.

 

Autorem fotografii z 1898 roku jest rodak Grety Thunberg Szwed - Eric A. Hegg, który zasłynął dokumentowaniem życia codziennego i pracy ludzi ogarniętych gorączką złota.

 

Zobacz: Greta Thunberg sprawi, że poczujesz się winny

 

Do tej pory za jego najsłynniejsze zdjęcie uznawano wspinaczkę górników i poszukiwaczy złota po wyżłobionych w śniegu i lodzie schodach prowadzących przez przełęcz Chilkoot.

 

Na zdjęciu górnicy i poszukiwacze złota próbujący dostać się do kanadyjskiej JukonieEric A. Hegg
Na zdjęciu górnicy i poszukiwacze złota próbujący dostać się do kanadyjskiej Jukonie

Przełęcz znajdowała się na szlaku, który pokonywali przybysze z USA szukający złota w kanadyjskim Jukonie.

 

"How dare you"

 

16-letnia Greta Thunberg to najbardziej rozpoznawalna na świecie aktywistka walcząca z ociepleniem klimatu.

 

Zasłynęła m.in. przemówieniem wygłoszonym we wrześniu podczas szczytu klimatycznego ONZ. - Jak mogliście? (ang. "How dare you?") To wszystko jest złe. Ukradliście mi marzenia i dzieciństwo swoimi pustymi słowami - mówiła do zgromadzonych.

 

Wideo: Greta Thunberg podczas szczytu klimatycznego ONZ

  

 

ml/luq/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze