Dwie ofiary tlenku węgla na Śląsku. Strażacy apelują o rozwagę

Polska
Dwie ofiary tlenku węgla na Śląsku. Strażacy apelują o rozwagę
Polsat News
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych.

Dwie osoby zmarły w ciągu ostatnich kilku dni w Śląskiem w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Strażacy apelują o rozsądek, sprawdzenie stanu urządzeń grzewczych i przewodów kominowych oraz instalowanie czujników wykrywających czad.

Pierwszą w regionie śmiertelną ofiarą tlenku węgla od rozpoczęcia sezonu grzewczego była 56-latka, która zmarła w ubiegłym tygodniu w Świętochłowicach, przebywająca z nią w domu nastolatka trafiła do szpitala.

 

Do drugiej tragedii doszło w środę nad ranem w domu jednorodzinnym w Częstochowie. Zmarła tam 86-letnia kobieta. Podtruty tlenkiem węgla został też przebywający w tym samym domu mężczyzna.

 

Piec gazowy

 

- Kobietę znaleziono w kuchni. W piwnicy budynku była zamontowany piec gazowy, który prawdopodobnie był źródłem emisji tlenku węgla. Zespół ratownictwa stwierdził brak funkcji życiowych u kobiety. Strażacy dokonali pomiarów i przewietrzyli budynek – powiedziała w czwartek rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska.

 

ZOBACZ: Sześcioosobowa rodzina zatruła się czadem. 23-latka zasłabła w wannie

 

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Jak wskazują strażacy, wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji i czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania systemu wentylacji do szczelności nowych okien i drzwi.

 

Aby uniknąć zaczadzenia, należy przeprowadzać kontrole, sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Trzeba też użytkować sprawne urządzenia, w których spalanie odbywa się zgodnie z instrukcją producenta. Nie należy zasłaniać czy przykrywać urządzeń grzewczych oraz zaklejać kratek wentylacyjnych. Wskazane jest także, by często wietrzyć kuchnie i łazienki wyposażone w termy gazowe.

 

Jak powstaje czad?

 

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.

 

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem, ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powietrza.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie