Rosyjski kulturysta niepożądany w Polsce. Zdaniem ABW lider "Grupy Dziadka Mroza" jest neonazistą

Polska
Rosyjski kulturysta niepożądany w Polsce. Zdaniem ABW lider "Grupy Dziadka Mroza" jest neonazistą
Polsat News
Rosjanin trafił na listę osób niepożądanych na terytorium RP

Jeszcze przed obchodami Święta Niepodległości 11 listopada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wystąpiła o wpisanie Rosjanina Konstantina B. na listę osób niepożądanych w Polsce - przekazał w środę PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

ABW oceniła, że zawodowy rosyjski kulturysta Konstantin B. "Truvor" jest neonazistą. Z jej materiałów wynika, że kulturysta - mistrz Rosji, mistrz Europy Wschodniej 2008, brązowy medalistą turnieju Mister Universe 2008 i wicemistrz świata juniorów w 2009 jest liderem organizacji neonazistów i ekstremistów "Grupy Dziadka Mroza".

 

Z ustaleń ABW wynika, że grupa działa w sposób typowy dla zorganizowanych grup przestępczych, a swoją postawę i silne powiązania z ruchem neonazistowskim B. podkreśla tatuażami m.in. ze swastyką.

 

ZOBACZ: Szwedzki neonazista wydalony z Polski. Przyjechał na szkolenie paramilitarne

 

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych powiedział w środę, że według ABW Rosjanin utrzymuje kontakty m.in. z ruchami neonazistowskimi w Polsce i stara się promować ruch neonazistowski na terenie Unii Europejskiej.

 

Wykorzystanie środowisk neonazistowskich

 

- Według ustaleń ABW planował także wykorzystanie środowisk neonazistowskich w Polsce na rzecz niezgodnych z prawem działań, które miały być realizowane w naszym kraju - powiedział Żaryn.

 

Podał, że te wszystkie informacje były podstawą dla szefa ABW do wystąpienia do szefa Urzędu ds. Cudzoziemców z wnioskiem o umieszczenie B. w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium Polski jest niepożądany.

 

ZOBACZ: PE chce walczyć z neofaszystami i neonazistami. Wzywa do zakazu działalności ich grup

 

- W ocenie Agencji, nieskrępowana obecność Rosjanina na terytorium RP niesie ze sobą zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także godzi w interes RP, w tym międzynarodowy wizerunek państwa - zaznaczył Żaryn.

 

Informację o tym, że Rosjanin trafił na listę osób niepożądanych na terytorium RP jako pierwsze podało w środę radio RMF FM.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie