Rodzinny dom Hitlera będzie posterunkiem policji

Świat
Rodzinny dom Hitlera będzie posterunkiem policji
Reuters
Dom, w którym urodził się Adolf Hitler będzie mieścił posterunek policji

Dom, w którym urodził się Adolf Hitler będzie mieścił posterunek policji - poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych Austrii Wolfgang Peschorn. Ma to zapobiec przekształceniu się budynku w cel pielgrzymek neonazistów.

Niedawno władze austriackie dokonały przymusowego wykupu domu rodzinnego Hitlera w niewielkiej miejscowości Braunau am Inn, w pobliżu granicy z Niemcami. Zaproszono  architektów ze wszystkich krajów UE, aby przygotowali i przedstawili plany przebudowy budynku.

 

Wyboru zwycięskiego projektu dokona w pierwszej połowie przyszłego roku jury złożone z ekspertów i osobistości publicznych.

 

ZOBACZ: Twierdzi, że jest ostatnim żyjącym krewnym Hitlera. Miał wykorzystać 13-letnią Polkę

 

"Powinno to wysłać jasny sygnał"

 

"Wykorzystywanie domu przez policję powinno wysłać jasny sygnał, że ten budynek nigdy nie będzie już przywoływał wspomnień narodowego socjalizmu" - głosi opublikowane oświadczenie ministra.

 

Hitler urodził się w Braunau w roku 1889. Austria, która została anektowana przez hitlerowskie Niemcy w 1938 r., przez dziesięciolecia utrzymywała, że była pierwszą ofiarą nazistów.

 

ZOBACZ: Fragmenty "cudownej broni" Hitlera znalezione w Polsce

 

W ostatnich latach jednak władze austriackie przyznały, że Austriacy również uczestniczyli w zbrodniach hitlerowskich oraz, że w kraju nie było właściwie większego oporu przeciwko rządom Hitlera.

ac/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze