Będzie inicjatywa ustawodawcza Senatu ws. wyroku TSUE? Jest komentarz marszałka

Polska
Będzie inicjatywa ustawodawcza Senatu ws. wyroku TSUE? Jest komentarz marszałka
PAP/Tytus Żmijewski
Trybunał Sprawiedliwości UE wydał we wtorek wyrok ws. Izby Dyscyplinarnej

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO) nie wykluczył w środę inicjatywy ustawodawczej ws. wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W piątek marszałek ma się spotkać z wybitnymi polskimi prawnikami, by poznać ich opinię na temat wyroku TSUE.

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał we wtorek wyrok w odpowiedzi na pytania prejudycjalne zadane przez Izbę Pracy Sądu Najwyższego.

 

Trybunał orzekł, że to Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. Zdaniem TSUE, jeśli SN uznałby, że Izbie Dyscyplinarnej brak niezależności i bezstronności, mógłby - zgodnie z wyrokiem TSUE - przestać stosować przepisy, na mocy których to właśnie do tej Izby należy rozpoznawanie sporów dotyczących przejścia w stan spoczynku sędziów SN.

 

"Rozważam taką inicjatywę"

 

We wtorek I prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf wezwała rząd, Sejm i Senat, by podjęły działania ustawodawcze w celu usunięcia wadliwości prawnych, których zaistnienie zostało potwierdzone w wyroku TSUE.

 

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki nie wykluczył w środę, że w Senacie powstanie inicjatywa ustawodawcza w związku z wyrokiem TSUE. - Rozważam taką inicjatywę - powiedział.

 

ZOBACZ TEŻ: "Trybunał orzekł to, czego się spodziewałem". Ziobro o wyroku TSUE

 

Zastrzegł jednocześnie, że decyzję w tej sprawie podejmie po spotkaniu z wybitnymi polskimi prawnikami, które ma się odbyć w najbliższy piątek. - Zgodnie z sugestią pani prezes Gersdorf, że Senat powinien się w ten proces włączyć, a ponieważ ja wyznaję zasadę, że każdą operację należy przygotować niezwykle starannie (...), to zaprosiłem wybitnych polskich konstytucjonalistów, prawników, panią prezes Gersdorf na pierwszą dyskusję w Senacie - powiedział Grodzki.

 

Zaznaczył, że spotkanie ma mieć charakter roboczy. - To jest pewna wstępna dyskusja, bo ja nie jestem prawnikiem, a jako marszałek Senatu chciałbym posłuchać mądrzejszych, żeby pogłębić swoją wiedzę na temat tego wyroku i generalnie całego zagadnienia, o którym już oczywiście sporo wiem, ale jednak nie śmiem nawet konkurować z wiedzą wielkich polskich prawników - powiedział Grodzki.

 

"Piłeczka jest po stronie rządu"

 

Piątkowe spotkanie współorganizuje wiceprzewodnicząca sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

 

ZOBACZ TEŻ:  "Zmiany niezgodne z prawem UE" vs. "zwycięstwo rządu". Politycy o wyroku TSUE

 

Posłanka podkreśliła, że inicjatywa ustawodawcza po wyroku TSUE należy przede wszystkim do rządu. - Piłeczka jest po stronie rządu, ale jeżeli rząd nie wykona takich kroków, nie naprawi popełnionych błędów, to taką inicjatywę może podjąć także Senat - dodała Gasiuk-Pihowicz.

pgo/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze