"Skrócenie czasu pracy, liberalizacja aborcji, edukacja seksualna". Sejmowe plany Razem

Polska
"Skrócenie czasu pracy, liberalizacja aborcji, edukacja seksualna". Sejmowe plany Razem
Polsat News
- Projekt posłów PiS ws. zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS jest pod wieloma względami fatalny - powiedział Maciej Konieczny.

Skrócenie czasu pracy do 35 godzin tygodniowo, emerytura minimalna 1600 złotych, liberalizacja aborcji do 12 tygodnia ciąży, zalegalizowanie związków jednopłciowych, wprowadzenie edukacji seksualnej - te projekty ustaw chcieliby wprowadzić do Sejmu politycy Lewicy Razem.

Poseł Lewicy Maciej Konieczny był gościem Piotra Witwickiego we wtorkowym "Graffiti". Polityk został zapytany, czy wspólny klub trzech partii lewicowych osiągnął kompromis ws. zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS.

 

- Jest (porozumienie - red.). Wczoraj mieliśmy długą, interesującą dyskusję. Wypracowaliśmy stanowisko, które jest wspólne. Znaleźliśmy rozwiązanie tej skomplikowanej kwestii i ono zostanie ogłoszone dzisiaj w Sejmie - powiedział.

 

Jak podkreślił, jako lewica "co do zasady" popiera reformę systemu emerytalnego. Według Koniecznego, szłoby to w kierunku "większej sprawiedliwości społecznej".

 

ZOBACZ: Zniesienie limitu 30-krotności składki ZUS. "Prezydent nie chciałby mieć tej ustawy na biurku"

 

"Ćwierć miliona Polaków bez emerytury minimalnej""

 

Dodał, że dzisiaj ci, którzy składki tych, którzy ledwo wiążą koniec z końcem są istotnym elementem ich wypłaty, a dla bardzo bogatych - składki wynoszą niewiele. 

 

- My uważamy, że warto by ten limit składek znieść - powiedział. Podkreślił jednak, że projekt posłów PiS jest "pod wieloma względami fatalny", gdyż "nie był kompletnie konsultowany".

 

Według posła Razem, projekt ten "nie rozwiązuje pewnych problemów". Wymienił m.in. zmianę naliczania składek na NFZ.

 

Podkreślił tym samym, że "ćwierć miliona Polaków wciąż nie dostaje nawet emerytury minimalnej". Dodał, że Lewica ma w swoim programie emeryturę minimalną w wysokości 1600 złotych.

 

WIDEO: Cała rozmowa z Maciejem Koniecznym.

  

 

Kompromis "jedną z najbardziej restrykcyjnych ustaw" 

 

Konieczny był pytany także o to, jakie projekty ustaw politycy Razem chcieliby procedować w Sejmie. Wymienił "projekt liberalizujący aborcję w duchu tym, co obowiązuje w większości krajów w Europie". Według jego założeń, kobieta miałaby prawo do usunięcia ciąży do 12 tygodnia.

 

ZOBACZ: Spór o aborcję w Belgii. Wkrótce może być dostępna nawet na początku piątego miesiąca ciąży

 

Podkreślił, że obowiązujący w tej sprawie kompromis jest "jedną z najbardziej restrykcyjnych ustaw ograniczających prawa kobiet".

 

Konieczny wymienił także zalegalizowanie związków jednopłciowych - związków partnerskich i małżeństw osób tej samej płci - oraz wprowadzenie edukacji seksualnej. - W tym momencie jest tak, że dzieci nie są uczone chociażby o tym, jakie zagrożenia ze strony dorosłych mogą ich dotyczyć - dodał.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie