Arłukowicz i Sikorski nie wezmą udziału w prawyborach

Polska
Arłukowicz i Sikorski nie wezmą udziału w prawyborach
Polsat News
Bartosz Arłukowicz i Radosław Sikorski nie wystartują w prawyborach prezydenckich

"Nie planuję udziału w prawyborach" - poinformował we wtorek Bartosz Arłukowicz. Dotąd był on w gronie potencjalnych kontrkandydatów w prawyborach dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Z prawyborów zrezygnował również Radosław Sikorski.

We wtorek o północy upływa termin, jaki zarząd PO dał ewentualnym kandydatom, którzy chcieliby wystartować w prawyborach prezydenckich w PO. Dotąd zgłosiła się tylko wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, ale prawie na pewno będzie miała kontrkandydata. Warunkiem zarejestrowania kandydata w prawyborach jest zebranie 30 podpisów członków Rady Krajowej PO.

 

ZOBACZ: "Jest symbolem zwycięstwa, nie można tego odtrącić". Schetyna o ewentualnym stracie Grodzkiego w wyborach prezydenckich

 

Na razie jedyną osobą, która oficjalnie zgłosiła chęć ubiegania się o ten urząd jest właśnie Kidawa-Błońska.

 

"Znacie mnie państwo, gdy walczę, to na całego"

 

We wtorek o godz. 14 decyzję ogłosił Radosław Sikorski. On również nie weźmie udziału w prawyborach.

 

- Znacie mnie państwo, gdy walczę, to na całego. Doszedłem do wniosku, że tym razem, w sytuacji totalnego upolitycznienia mediów publicznych przez partię rządzącą, rywalizacja w obozie demokratycznym nie służyłaby sprawie. Każda nasza polemika byłaby bezwzględnie wykorzystana - oświadczył w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych Sikorski.

 

Zadeklarował, że "sercem i czynem" poprze kandydata jego obozu politycznego, który zostanie wyłoniony. Zadeklarował, przy tym, że nie zawiedzie, gdyby kiedyś nadeszły "takie terminy, że potrzebny będzie twardy zawodnik".

 

Dziękując za wyrazy poparcia, które do niego spływały eurodeputowany podkreślił, że prezydent Polski nie może być "podwładnym szefa partii, zaprzysięgać po nocach sędziów dublerów, czy pozwalać na niszczenie wojska, służb specjalnych i osłabianie pozycji Polski na arenie międzynarodowej".

 

"Razem z państwem marzę, aby Polska, którą reprezentujecie: nowoczesna, otwarta ambitna, zwyciężyła w majowych wyborach" - zwrócił się do swoich sympatyków.

 

"I ruszamy w kampanię!"


"Nie szukajmy rywali. To Prezydent A. Duda jest naszym rywalem i przeciwnikiem politycznym. To z nim musimy wygrać wybory! Potrzebne są mądre, szybkie i odważne decyzje. Nie planuję udziału w prawyborach" - napisał na swoim Twitterze Arłukowicz. "I ruszamy w kampanię!" - dodał.

ZOBACZ: Prawybory kandydata KO na prezydenta, jeśli Tusk nie zdecyduje się na start


Decyzja o rozpisaniu prawyborów, które wyłonią kandydata PO i KO na prezydenta, podjął dziesięć dni temu zarząd Platformy Obywatelskiej. Powołana została wówczas Komisja Wyborcza na czele z posłem KO Rafałem Grupińskim, która przyjmuje zgłoszenia kandydatów do prawyborów. Ostateczną listę kandydatów ma ustalić i ogłosić w najbliższy piątek zarząd PO. Kandydata PO i KO na prezydenta 14 grudnia wskaże konwencja krajowa Platformy. Wcześniej kandydaci zaprezentują się na trzech konwencjach regionalnych.

grz/ PAP, poslatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie