Ambasador Przyłębski interweniuje w sprawie tekstu „Die Welt” o "manifestowaniu antysemityzmu"

Polska
Ambasador Przyłębski interweniuje w sprawie tekstu „Die Welt” o "manifestowaniu antysemityzmu"
Polsat News
Największy z marszów z okazji Święta Niepodległości przeszedł ulicami stolicy

Redaktor naczelny „Welt am Sonntag” - magazynowego wydania dziennika „Die Welt” napisał, że marsze z okazji 11 listopada w Polsce służą manifestowaniu antysemityzmu. Polski ambasador w Berlinie zażądał zamieszczenia sprostowania.

W niedzielnym tekście redaktora naczelnego "Welt am Sonntag", Johannesa Boie, "Europa jest chora. Poprawy nie widać" ("Europa ist krank. Besserung ist nicht in Sicht") zamieszczonym na portalu internetowym "Die Welt" czytamy: "Również 11 listopada prawicowi ekstremiści z całej Europy spotkali się w Polsce, żeby głosić nienawiść wobec Żydów i radykalnie prawicowe hasła".

 

W oświadczeniu skierowanym do redakcji amabasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski oznajmił, że twierdzenia takie nie maja najmniejszego związku z prawdą.

 

PRZECZYTAJ: Tęcza, gwiazda Dawida i półksiężyc na polskiej fladze na trasie Marszu Niepodległości. "Profanacja"

 

"Marsze te są manifestacją miłości do ojczyzny i spotkaniem wszystkich, dla których Polska jest wartością. Także Żydów, pośród których było wielu polskich patriotów. Najwyższy już czas, by dobrze ponoć wykształceni niemieccy dziennikarze uświadomili sobie fundamentalną różnicę między nacjonalizmem i patriotyzmem. W ramach tego drugiego nie ma miejsca na antysemityzm" - napisał polski dyplomata.

 

Ambasador Andrzej Przyłębski zażądał też sprostowania nieprawdziwych informacji.

 

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie