Powołanie rządu Mateusza Morawieckiego przez prezydenta w piątek o 14:30

Polska
Powołanie rządu Mateusza Morawieckiego przez prezydenta w piątek o 14:30
PAP/Marcin Obara
Szef dotychczasowego rządu Mateusz Morawiecki podczas swojej uroczystości desygnacji na premiera RP

- Prezydent Andrzej Duda w piątek o godz. 14:30 powoła nowy rząd Mateusza Morawieckiego - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Uroczystość powołania nowej Rady Ministrów odbędzie się w Pałacu Prezydenckim. - Po zaprzysiężeniu rządu odbędzie się jego pierwsze posiedzenie. Decyzja, co do porządku obrad zapadnie w piątek - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

We wtorek Morawiecki złożył na ręce prezydenta dymisję poprzedniego rządu. Do czasu powołania nowego gabinetu prezydent powierzył dotychczasowemu pełnienie obowiązków.

 

ZOBACZ: Dworczyk: expose premiera Morawieckiego możliwe za tydzień

 

Zgodnie z konstytucją, po przyjęciu dymisji dotychczasowego rządu, jest 14 dni na desygnację nowego premiera i powołanie nowego rządu. W czwartek przed południem prezydent desygnował Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję utworzenia rządu.

 

WIDEO: Przemówienie Morawieckiego po desygnowaniu go na premiera

  

 

Jak poinformował rzecznik prezydenta, uroczystość powołania przez głowę państwa nowego rządu odbędzie się w piątek o godz. 14:30 w Pałacu Prezydenckim.

 

Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

 

Premier Morawiecki przedstawił w ubiegłym tygodniu skład swojego nowego gabinetu. Rząd będzie liczył 20 resortów. Powstaną nowe ministerstwa, w tym resort nadzoru właścicielskiego, resort zarządzania funduszami i resort klimatu. Zlikwidowane zostanie natomiast Ministerstwo Energii.

 

ZOBACZ: Morawiecki z misją tworzenia nowego rządu. Uroczystość w Pałacu Prezydenckim

las/hlk/pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie