Wypadek autobusu z uczniami na Słowacji. 12 osób zginęło, około 20 rannych

Świat

Co najmniej 12 osób, w tym 4 dzieci, zginęło w środę w zderzeniu autobusu z ciężarówką na znanej z wypadków szosie koło miejscowości Nitrianske Hrncziarovce w powiecie Nitra na południowym zachodzie Słowacji - poinformowała minister zdrowia Andrea Kalavska. Autobusem podróżowali uczniowie szkół średnich.

Rzecznik władz miejskich Nitry potwierdził, że podmiejski autobus należący do firmy Arriva obsługujący linię do miejscowości Jelenec zderzył się z ciężarówką wiozącą kamienie.

 

Obecny ma miejscu wypadku świadek powiedział słowackiej komercyjnej telewizji Markiza, że autobusem jechali uczniowie szkół średnich. 

 

Wśród ofiar osoby nieletnie

 

Około 20 osób zostało rannych; trzy z nich są w stanie krytycznym, w tym mężczyzna wiozący ładunek - poinformowała Denisa Saková, szefowa słowackiego MSW. Najciężej poszkodowani trafili już na stoły operacyjne w kilku szpitalach.

 

ZOBACZ: Wypadek autokaru we Francji. 33 osoby ranne, wśród nich wielu obcokrajowców

 

Minister zdrowia Andrea Kalavská dodała, że wśród 12 ofiar śmiertelnych co najmniej cztery to osoby nieletnie. 

 

Na miejscu pracują służby ratunkowePrezídium Hasičského a záchranného zboru
Na miejscu pracują służby ratunkowe

 

- Ciężarówka w pewnym momencie zjechała na przeciwległy pas ruchu, wprost pod nadjeżdżający z naprzeciwka autobus; uderzył w jego bok. Autobus wpadł do rowu i przewrócił się - powiedział Polsat News słowacki dziennikarz Peter Dzurilla. 

 

Zdaniem minister spraw wewnętrznych Denisy Sakovej, która przyjechała na miejsce tragedii, ciężarówka najprawdopodobniej była nadmiernie obciążona. Jej zdaniem kierowca stracił panowanie nad pojazdem i z niewielkiego wzniesienia zjechał na przeciwległy pas ruchu. Niewykluczone, że wpływ na przebieg wydarzeń na drodze mogły mieć mocno padający deszcz.

 

WIDEO: Akcja służb ratunkowych na miejscu wypadku.

 

  

 

 

Słowackie służby: rannych i ofiar śmiertelnych może być więcej

 

Słowaccy strażacy poinformowali, że liczba rannych i zmarłych prawdopodobnie wzrośnie. Na miejscu lądował śmigłowiec służb ratowniczych.

 

Ładunek przewożony w ciężarówce wysypał się na jezdnięPrezídium Hasičského a záchranného zboru
Ładunek przewożony w ciężarówce wysypał się na jezdnię

 

Premier Słowacji Peter Pellegrini przerwał swoją oficjalną wizytę na Cyprze i jest w drodze do swojego kraju.

 

 

ZOBACZ: Kierowca autobusu wjechał w przystanek w Turcji. Później zaatakował ludzi nożem. 13 osób rannych

 

Natomiast prezydent Słowacji Zuzana Čaputová zapewniła, że "w tych chwilach wszyscy są z rodzinami, które straciły swoich bliskich". 

 

"Pamiętamy też o rannych; chcemy, aby uzyskały najlepszą pomoc i opiekę. Mamy nadzieję, że liczba ofiar nie będzie już rosnąć" - napisała na Facebooku. 

 

Miejscowość Nitrianske Hrncziarovce, w której doszło do wypadku, leży około 260 kilometrów od Bielska-Białej i prawie 100 kilometrów od Bratysławy, stolicy Słowacji. W pobliskim Jelencu zorganizowano centrum kryzysowe, gdzie służby koordynują akcję ratunkową. 

 

Lokalizacja miejsca wypadku na mapieMapy Google
Lokalizacja miejsca wypadku na mapie

 

wka/dk/ PAP, polsatnews.pl, idnes.cz, tvnoviny.sk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie