Niepełnosprawni sprzątali m.in. w budynku ZUS. Zostali bez pensji

Polska
Niepełnosprawni sprzątali m.in. w budynku ZUS. Zostali bez pensji
Interwencja
Firma zajmowała się utrzymaniem porządku w obiektach należących m.in. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Do redakcji "Interwencji" napisała grupa niepełnosprawnych pracowników firmy Quavo z Częstochowy, alarmując, że od sierpnia czekają na pensje. Firma na zlecenie urzędów zajmowała się utrzymaniem porządku w obiektach należących m.in. do częstochowskiego magistratu i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Firma Quavo zatrudniała 260 osób. 60 z Częstochowy, a pozostałe 200 osób pochodziło z województwa śląskiego i opolskiego. Wszyscy nie dostali wynagrodzenia - opowiadał "Interwencji" jeden z pracowników.

 

- Zostawił nas z dnia na dzień, bez pieniędzy, bez słowa. Do tej pory nie mam wynagrodzenia z dwóch miesięcy, nie mam z czego żyć – mówił inny.

 

- Dla mnie to jest koszmar. Był telefon do właściciela, który stwierdził, że przelewy są. Mydlił oczy, potem przestał odbierać telefony - dodał kolejny.

 

ZOBACZ TEŻ: Młoda matka wini lekarkę za niepełnosprawność syna. "Wchodząc na brzuch spojrzała mi w oczy"

 

"Syn sprzedał firmę", "gówno pan wie"

 

Pracownicy twierdzą, iż firma każdemu z nich winna jest po prawie 5 tysięcy złotych. Na dodatek pracodawca pobierał dofinansowanie za zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Razem z Anetą Orłowską, jedną z pracownic, ekipa "Interwencji" pojechała pod adres widniejący w dokumentach. Drzwi otwiera ojciec założyciela spółki.

 

Reporter: Jesteśmy z Telewizji Polsat, chcemy się zapytać, kiedy oddacie pracownikom pieniądze.

Ojciec: Niech pani pyta syna, a nie mnie.

Aneta Orłowska: Firma znajdowała się tu, w podwórku.

Ojciec: Syn sprzedał firmę.

Aneta Orłowska: Ale ja mam cały czas umowę, że jestem zatrudniona tutaj.

Reporter: Firma była pod tym dachem.

Ojciec: Gówno pan wie.

 

Reporter "Interwencji" pojechał pod inny częstochowski adres, gdzie rzekomo firma się przeniosła. Jak się okazuje, w tamtym miejscu od dawna nikogo nie było.

 

- Skrzynka na listy pełna, tutaj nikogo nie ma. Byliśmy tu parokrotnie grupą i nikogo nie było – mówiła pani Aneta.

 

Gdy została bez środków do życia, jej stan psychiczny znacznie się pogorszył. Codziennie musi odbywać kilkugodzinną terapię w specjalnym ośrodku.

 

- Chodzę na terapię, dostaję pomoc, żebym sobie czegoś nie zrobiła. Poza tym dostaję tam obiad.  Jest mi ciężko. Nie mam z czego żyć i nie mam rodziny, która by mnie nakarmiła. Jestem osobą samotną – przyznała pani Aneta.

 

- Prokuratura w Częstochowie prowadzi śledztwo w tej sprawie, jest ono na bardzo wstępnym etapie. Sprawą zajmuje się także Państwowa Inspekcja Pracy. Wiemy, że inspektorzy mają problem, aby skontaktować się z firmą. Odbijają się od drzwi. PIP ma problem, żeby się skontaktować zarówno z poprzednim zarządem firmy, jak i obecnym - powiedział Radosław Dimitrow, dziennikarz Nowej Trybuny Opolskiej.

 

ZOBACZ TEŻ: Z kredytami i bez mieszkań. Przez spór banku z deweloperem

WIDEO: Cały reportaż "Interwencji".

  

 

"Czyste świństwo"

 

"Interwencja" dotarła do poszkodowanej przez tę samą firmę pani Haliny spod Strzelec Opolskich. Kobieta sprzątała w miejscowym ZUS-ie i także nie otrzymała należnego jej wynagrodzenia.

 

- Jestem oszukana. Czyste świństwo, chamstwo, bo nam nie wypłacili. Normalnie pracowałam, na chorobowe nie chodziłam. Musiałam prawnika osobno opłacić, żeby napisał mi list do sądu o te pieniądze - tłumaczyła Halina Paczuła.

 

- Przykre w tej sprawie jest to, że poszkodowane są osoby niepełnosprawne, to osoby najmniej zaradne, które pracowały za płacę minimalną - zauważył Radosław Dimitrow, dziennikarz Nowej Trybuny Opolskiej.

 

W budynkach częstochowskiego magistratu pozostał sprzęt należący do firmy sprzątającej. Są tam odśnieżarki i specjalistyczne pojazdy czyszczące. Państwowe i samorządowe instytucje, które zleciły sprzątanie, zapłaciły wynajętej firmie należne pieniądze. Nie mogą więc teraz ponownie zapłacić oszukanym pracownikom spółki.

zdr/grz/ "Interwencja"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie