Tusk jedynym kandydatem na szefa EPL. Dziś mija czas na zgłaszanie kandydatur

Świat
Tusk jedynym kandydatem na szefa EPL. Dziś mija czas na zgłaszanie kandydatur
Polsat News
Nieoficjalnie: Donald Tusk nie ma konkurencji

W środę mija termin na zgłaszanie kandydatur na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. Na razie - jak wynika z nieoficjalnych informacji - Donald Tusk nie ma konkurencji. Polska delegacja nie zamierza ubiegać się o stanowisko wiceprzewodniczącego.

Kończący pierwszego grudnia swoją pięcioletnią kadencję w fotelu szefa Rady Europejskiej Tusk najpewniej przeniesie się z serca dzielnicy europejskiej w Brukseli kilka przecznic bliżej historycznego centrum miasta, gdzie przy jednej z bocznych ulic mieści się siedziba główna EPL.

 

Kontrkandydaci do północy

 

Teoretycznie kontrkandydaci mogą się pojawić do północy 13 listopada. EPL oficjalnie nie informuje, czy w ostatniej chwili zostanie wystawiony ktoś jeszcze. Niezależnie od tego, czy Tusk będzie miał konkurentów, czy nie, ponad 700 delegatów, którzy zjadą w przyszłą środę do chorwackiej stolicy będzie głosowało na nowego szefa ugrupowania. Tak przewiduje bowiem statut EPL.


ZOBACZ: Mnie też jest trochę smutno - Tusk o decyzji ws. wyborów prezydenckich

 

Teraz przewodniczącym europejskiej chadecji jest Joseph Daul. Francuz, z wykształcenia rolnik był wcześniej burmistrzem niewielkiej miejscowości Pfettisheim, a potem przez trzy kadencje eurodeputowanym. W Brukseli uważany jest raczej za gracza zakulisowego, a nie frontmana zdobywającego serca wyborców płomiennymi mowami.

 

Wydawane w Brukseli Politico wskazywało, że przed Tuskiem, jeśli obejmie szefostwo EPL będzie trudne zadanie tchnięcia nowego życia w główne centroprawicowe ugrupowanie Europy. Partia osłabła nie tylko w Parlamencie Europejskim, gdzie po majowych wyborach liczba deputowanych jej delegacja zmniejszyła się o 35 osób.

 

Ma pomóc odzyskać sympatię wyborców

 

EPP ma i będzie mieć stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej, zarówno Jean-Claude Juncker jak i Ursula von der Leyen należą do tego ugrupowania. W innych instytucjach unijnych dominacja chadeków już się jednak kończy. Schedę po Tusku w Radzie Europejskiej przejmuje były premier Belgii, liberał Charles Michel, a po Antonio Tajanim, który też jest w EPL szefostwo europarlamentu przejął socjalista David Sassoli.

 

Układ sił w instytucjach jest odbiciem mniejszego poparcia wyborców dla chadecji, która była w Europie przez kilka ostatnich dekad niezaprzeczalnym liderem. Dlatego w ugrupowaniu liczą na to, że Tusk, jako znany i wyrazisty polityk, pomoże odzyskać sympatię wyborców.

 

ZOBACZ: Tusk: moje poglądy nie są poglądami większościowymi w Polsce

 

Przez to, że Tusk został zgłoszony na stanowisko przewodniczącego partii Platforma zdecydowała, że nie będzie  się ubiegać o stanowisko wiceszefa EPL. Obecnie jednym z 10 wiceszefów ugrupowania jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

Europejska Partia Ludowa to rodzina polityczna skupiająca partie chadeckie i konserwatywno-liberalne. Należą do niej 84 ugrupowania z 43 krajów. Z Polski są to PO i PSL. Kadencja przewodniczącego EPL trwa trzy lata.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie