Izrael: ze Strefy Gazy wystrzelono kolejne rakiety. Rośnie liczba ofiar

Świat
Izrael: ze Strefy Gazy wystrzelono kolejne rakiety. Rośnie liczba ofiar
PAP/EPA/Atef Safadi
Izraelskie naloty nasilają konfrontację Izraela z Iranem w regionie

Ze Strefy Gazy wystrzelono w środę rano rakiety w kierunku Izraela - poinformowało izraelskie wojsko. W wielu miastach rozległy się syreny alarmowe, a ludzie udali się do schronów.

Izraelskie wojsko przekazało na Twitterze, że jego siły przeprowadziły atak na grupę przygotowującą wystrzelenie rakiet w stronę Izraela. W ataku zginęła co najmniej jedna osoba. Wspierane przez Iran radykalne ugrupowanie Palestyński Islamski Dżihad zidentyfikowało zabitego jako swojego bojownika.

 

ZOBACZ: Ostrzał rakietowy w Izraelu. Co z meczem Polaków? "Dzisiejsza noc pokaże"

 

Od wtorku w izraelskich nalotach w Strefie Gazy zginęło 18 Palestyńczyków, a około 50 zostało rannych - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia w Strefie Gazy.

 

Naloty nie ustają

 

We wtorek izraelskie siły przeprowadziły precyzyjny atak lotniczy na dom w mieście Gaza jednego z czołowych dowódców Islamskiego Dżihadu. W ataku zginął islamista Baha Abu Al-Atta wraz z żoną. Ponadto w ataku sił izraelskich w stolicy Syrii, Damaszku, na dom innego przedstawiciela Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, zginęły dwie osoby, a sześć zostało rannych - podała agencja Reutera. Strona izraelska ogłosiła, że obydwie ofiary były bojownikami Dżihadu.

 

W odpowiedzi Islamski Dżihad wystrzelił w ciągu dnia w kierunku Izraela ok. 200 rakiet - podaje Reuters. Część z nich przechwycił system antyrakietowy Żelazna Kopuła, jednak co najmniej 17 Izraelczyków zostało rannych.

 

Ministerstwo zdrowia w kontrolowanej przez Hamas Strefie Gazy poinformowało, że w izraelskich atakach wymierzonych w palestyńskie ugrupowanie Islamski Dżihad we wtorek zginęło 10 Palestyńczyków.

 

Eskalacja przemocy

 

Agencja Associated Press zauważa, że wtorkowe izraelskie naloty wymierzone w wyższych rangą dowódców Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy i w Syrii nasilają konfrontację Izraela z Iranem w regionie i grożą wywołaniem kolejnej niszczycielskiej fali transgranicznej przemocy z palestyńskimi bojownikami. Reuters pisze o najpoważniejszej eskalacji przemocy od kilku miesięcy.

 

Źródło dyplomatyczne powiedziało agencji Reutera, że do Kairu zmierza przedstawiciel ONZ ds. Bliskiego Wschodu, by rozpocząć mediacje na rzecz deeskalacji agresji. 

emi/ac PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie