"Gigafabryka" Tesli nie w Polsce. Elon Musk ujawnia plany na przyszłość

Moto
"Gigafabryka" Tesli nie w Polsce. Elon Musk ujawnia plany na przyszłość
PAP/EPA/JENS SCHLUETER
Fabryka Tesli ostatecznie powstanie w Niemczech

Amerykański producent samochodów elektrycznych Tesla zbuduje "gigafabrykę" w Niemczech - poinformował w Berlinie szef przedsiębiorstwa Elon Musk. Będzie to czwarta tego rodzaju inwestycja koncernu na świecie. Kilka miesięcy temu o możliwych inwestycjach w Polsce z szefem Tesli rozmawiał premier Mateusz Morawiecki.

Gigafactory 4 ma powstać niedaleko wciąż niedziałającego stołecznego lotniska BER. Produkcja ma się rozpocząć w 2021 roku od kompaktowego SUV-a Model Y, a także napędów i baterii - niespodziewanie ogłosił Musk we wtorek późnym wieczorem podczas gali, na której odbierał Złotą Kierownicę - nagrodę przyznawaną przez magazyn "Auto Bild". Oprócz tego w Berlinie powstanie centrum zajmujące się opracowywaniem nowych rozwiązań inżynieryjnych i wzornictwa.

 

Uzasadniając wybór Niemiec na lokalizację fabryki, Musk wyjaśnił, że kraj ten może poszczycić się znakomitymi inżynierami.

 

ZOBACZ: Komputer sterowany za pomocą myśli. Elon Musk chce rozpocząć testy na ludziach

 

"Atrakcyjne miejsce dla przemysłu"

 

Według informacji dziennika "Tagesspiegel" zakład zostanie zbudowany w miejscowości Gruenheide na południowy wschód od Berlina. Pracę znajdzie tam około 10 tys. osób.

 

- To kamień milowy na drodze do poszerzania naszych kompetencji w dziedzinie budowy baterii i elektromobilności. To także dowód na to, że Niemcy są atrakcyjnym miejscem dla przemysłu motoryzacyjnego - chwalił w środę decyzję Muska minister gospodarki RFN Peter Altmaier.

 

Według szacunkowych danych Tesla ma obecnie 30 proc. udziałów w europejskim rynku samochodów elektrycznych.

 

Morawiecki w kwietniu: trzeba poczekać kilka miesięcy

 

Premier Morawiecki spotkał się z Elonem Muskiem w kwietniu tego roku podczas wizyty w USA. Szef polskiego rządu określił miliardera jako "jedną z czołowych postaci elektromobliności".

 

ZOBACZ: Elon Musk zaprezentował statek kosmiczny Starship

 

- Trzeba poczekać parę miesięcy, żeby były z tej rozmowy z Elonem Muskiem jakieś kolejne kroki, ale rzeczywiście taka rozmowa się odbyła - mówił wówczas.

bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie