Komputer sterowany za pomocą myśli. Elon Musk chce rozpocząć testy na ludziach

Technologie
Komputer sterowany za pomocą myśli. Elon Musk chce rozpocząć testy na ludziach
NeuraLink

Firma NeuraLink założona przez miliardera Elona Muska zaprezentowała projekt połączenia ludzkiego mózgu z interfejsem komputera. W założeniu, dzięki cybernetycznemu wszczepowi będzie można kontrolować elektroniczne urządzenia za pomocą myśli. Takie rozwiązanie ma pomóc m.in. osobom sparaliżowanym. Firma zwróciła się do władz USA o rozpoczęcie testów na ludziach.

Urządzenie opracowane przez NeuraLink (założonej w 2017 r.) składa się z małej sondy i 96 nici cieńszych od ludzkich włosów, na których rozmieszczono ponad 3 tys. elektrod. Sonda na bieżąco monitoruje aktywność blisko tysiąca neuronów i reaguje na wysyłane bodźce.

 

"Opracowanie takiej technologii zajmie nam dużo czasu"

 

Zespół Muska pracuje jednocześnie nad jak najmniej inwazyjną metodą osadzenia sondy w ludzkim mózgu. W grę wchodzi m.in. wykorzystanie wiązki laserowej i mikroigieł.

 

W środę podczas prezentacji projektu Musk ujawnił, że jego zespół przeprowadzał testy na szczurach i małpach. Według założyciela Tesli, człekokształtne były w stanie kontrolować komputer za pomocą mózgu.

 

- To nie jest tak, że nagle zbudujemy te niesamowitą koronkę neuronową, dzięki której zawładniemy ludzkimi umysłami. Opracowanie takiej technologii zajmie nam jeszcze dużo czasu - mówił Musk.

 

 

Testy planowane na początek 2020 r.

 

By rozpocząć testy kliniczne planowane na początek przyszłego roku, NeuraLink potrzebuje zgody rządowej Agencji Żywności i Leków. Główny neurochirurg firmy dr Matthew McDougall podkreślił, że urządzenie w obecnej formie będzie przeznaczone wyłącznie dla osób nieuleczalnie chorych, których stan uniemożliwia im komunikowanie się ze światem zewnętrznym. By sparaliżowany mógł sterować interfejsem komputera, konieczne będzie wszczepienie czterech sond w różnych obszarach mózgu.

 

Musk podczas prezentacji podkreślił, że ostatecznym celem firmy jest budowa interfejsu mózgowo-komputerowego, który pozwoli przeżyć ludziom, gdy światem "zawładnie sztuczna inteligencja".

 

NeuraLink 

 

W przeszłości założyciel Tesli i SpaceX wielokrotnie ostrzegał przed zagrożeniami, które mogą wyniknąć z rozwoju A.I. W 2016 r. przekonywał, że jeśli sztucznej inteligencji nie zostaną narzucone ograniczenia, to w niedalekiej przeszłości ludzie mogą zostać zdegradowani do roli "zwierzaków domowych" dla superkomputerów.

bas/ml/ The Guardian, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie