Wybory władz klubów PiS i PSL przed posiedzeniem Sejmu. KO zdecyduje wieczorem

Polska
Wybory władz klubów PiS i PSL przed posiedzeniem Sejmu. KO zdecyduje wieczorem
Polsat News
Pierwsze posiedzenie Sejmu zaplanowano na godzinę 12:00

We wtorek przed posiedzeniem Sejmu zbiorą się kluby PiS i PSL, by wybrać swoje władze i wskazać kandydatów na marszałka i wicemarszałków izby. Wybory władz klubu KO zaplanowane są na wtorek wieczór. Przed obradami Sejmu spotka się też prezydium klubu Lewicy.

Pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji rozpocznie się we wtorek o godz. 12:00. Na godz. 16:00 zaplanowano inauguracyjne posiedzenie Senatu X kadencji.

 

Największy z klubów IX kadencji, czyli Prawo i Sprawiedliwość, które będzie miało 235 posłów, zbierze się ok. godz. 9-9:30. Jak mówił w ubiegłym tygodniu w TVP Info obecny przewodniczący klubu PiS i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, "klub wybierze prezydium, wybierze też przewodniczącego, tak, że pójdziemy na salę już z władzami klubu ukonstytuowanymi".

 

"Jeżeli taka będzie decyzja klubu"

 

Terlecki pytany, czy nadal będzie pełnił funkcję szefa klubu, odpowiedział, że to będzie zależeć już od samego klubu. Dopytywany, czy byłby taką funkcją zainteresowany, powiedział, że "jest gotów się podjąć, jeżeli będzie taka decyzja klubu". Z kolei na pytanie, czy w nowej kadencji też będzie wicemarszałkiem, Terlecki odpowiedział, że to Sejm wybiera wicemarszałków.

 

Dotychczasowa marszałek Sejmu Elżbieta Witek potwierdziła z kolei w piątek w rozmowie z dziennikarzami, że będzie kandydatką PiS na marszałka Sejmu również w IX kadencji.

 

ZOBACZ: Budka będzie mieć konkurencję w wyborach na szefa klubu PO? Nieoficjalne doniesienia

 

KO zbierze się wieczorem

 

Drugim co do wielkości klubem w Sejmie będzie klub Koalicji Obywatelskiej, który utworzą PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni. Będzie liczył 134 posłów. W piątek Zarząd Krajowy Platformy rekomendował wiceszefa partii Borysa Budkę na przewodniczącego klubu, a na wicemarszałka Sejmu - Małgorzatę Kidawę-Błońską, która pełniła tę funkcję w poprzedniej kadencji.

 

Wybory władz klubu KO - jak wynika z informacji - odbędą się we wtorek wieczorem po zakończeniu obrad Senatu. Parlamentarzyści Koalicji mają się spotkać też we wtorek przed południem. Na godz. 10:30 zaplanowane jest posiedzenie klubu senackiego KO, w którym ma uczestniczyć też lider PO Grzegorz Schetyna. Pół godziny później spodziewane jest spotkanie klubu poselskiego. Obie narady mają mieć charakter informacyjny.

 

Budka mówił w piątek, iż chciałby, aby w prezydium klubu parlamentarnego KO znalazły się liderki ugrupowań współtworzących Koalicję Obywatelską, a więc Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) i Małgorzata Tracz (Zieloni).

 

ZOBACZ: Wspólny klub Lewicy w parlamencie. Szefem poseł Wiosny

 

Lewica wybrała w ubiegłym tygodniu

 

Klub Lewicy, który w Sejmie ma 49 posłów - 24 z SLD, 19 z Wiosny i sześciu z Lewicy Razem - swoje władze wybrał w ubiegłym tygodniu. Szefem klubu został Krzysztof Gawkowski (Wiosna), a pierwszą wiceprzewodniczącą Marcelina Zawisza (Lewica Razem). Prezydium klubu tworzyć będzie ponadto 7 innych wiceprzewodniczących, a także sekretarz klubu.

 

Kandydatem Lewicy na wicemarszałka Sejmu został szef SLD Włodzimierz Czarzasty. We wtorek w Sejmie zbierze się prezydium klubu Lewicy. Jak poinformował Gawkowski, będzie na nim dokonany podział obowiązków pomiędzy wiceprzewodniczących. - Chcemy, żeby nasza praca parlamentarna była bardzo aktywna. Powinna ona dotyczyć wszystkich obszarów programowych, podobnie jak komisje sejmowe - podkreślił.

 

Po złożeniu zaprzysiężenia przez posłów odbędzie się także krótkie spotkanie klubu Lewicy, na którym zostaną potwierdzone wcześniejsze decyzje dotyczące składu prezydium.

 

Spotkają się również PSL i Kukiz'15

 

30-osobowy klub, który będą tworzyć w Sejmie PSL i Kukiz'15, zbierze się o godz. 10:00.

 

Koło Konfederacji, które tworzy 11 posłów, na swojego przewodniczącego wybrała wiceprezesa partii KORWiN Jakuba Kuleszę, a na wiceprzewodniczącego wiceprezesa Ruchu Narodowego Krzysztofa Bosaka. We wtorek Konfederacja nie planuje żadnego dodatkowego spotkania przed posiedzeniem Sejmu.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie