Kolosalna kwota za białą truflę z Włoch

Świat
Kolosalna kwota za białą truflę z Włoch
Zdjęcie ilustracyjne. Autor: flickr.com/ White truffle - Tartufo Bianco
Okaz wylicytowany za rekordową sumę waży 1005 gramów

120 tysięcy euro zapłacił nabywca z Hongkongu na międzynarodowej aukcji za białą truflę z Alby na północy Włoch. Okaz wylicytowany za rekordową sumę waży 1005 gramów.

20. aukcja trufli zorganizowana w niedzielę za pośrednictwem telemostu odbyła się tradycyjnie na zamku w Grinzane Cavour w Piemoncie. O największe okazy walczyli także koneserzy z Singapuru i Moskwy.

 

ZOBACZ: Włochy: licytacja białej trufli. Kosztowała równowartość kawalerki w Warszawie

 

Łączna wylicytowana suma za trufle, czyli prawie 300 tysięcy euro, zostanie przekazana na cele dobroczynne.

 

W dniach kulminacji zbiorów trufli we Włoszech poinformowano, że z biegiem lat jest ich coraz mniej. Eksperci tłumaczą, że jest to wina zmian klimatycznych, a także - w dużym stopniu - dzików niszczących teren, gdzie rosną. Z ich powodu poszukiwacze i znawcy tych cennych grzybów ogłosili wręcz stan alarmowy.

 

Dziki a zbiory trufli

 

- Dziki, które kopią w ziemi, wbrew temu, co wiele osób mogłoby sądzić, nie przepadają specjalnie za truflami, ale stanowią poważne zagrożenie zarówno dla tych rosnących naturalnie, jak i dla ich upraw - wyjaśnił ekspert Gilberto Bragato.

 

Podkreślił, że problem ten nasilił się szczególnie w ostatnim czasie w związku ze wzrostem populacji dzików.

 

Według specjalistów, cytowanych przez włoskie media, niemożliwe jest oszacowanie strat w zbiorach trufli, wywoływanych przez te zwierzęta. Jak zaznaczają, pewne jest natomiast, że od lat 70. zeszłego wieku zbiory spadły w kraju o połowę.

 

Mniej jest także trufli w tym roku, co jest rezultatem zmian klimatycznych - niemal całkowitego braku opadów deszczu we wrześniu i wyższych niż dotąd temperatur w październiku.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie