Włochy: kara do 500 euro za uderzanie kijami w gałęzie drzew

Świat
Włochy: kara do 500 euro za uderzanie kijami w gałęzie drzew
zdj. ilustracyjne/Pixabay/Monsterkoi
Zbieracze i smakosze kasztanów, by zdobyć przysmak, dosłownie szturmują drzewa uzbrojeni w kije

Kara do 500 euro za uderzanie kijami w gałęzie drzew kasztanowych i potrząsanie nimi grozi w miejscowości Montecreto koło Modeny na północy Włoch. Tamtejszy burmistrz wprowadził tę grzywnę, by położyć kres niszczeniu drzew w czasie zbiorów jadalnych kasztanów.

Zbieracze i smakosze tego jesiennego przysmaku, by go zdobyć dosłownie szturmują drzewa uzbrojeni w kije. Właśnie tym burmistrz miasteczka Leandro Bonucchi tłumaczy wydanie rozporządzenia zabraniając zachowań, które określił jako "maltretowanie" drzew.

 

- Widzieliśmy zawstydzające sceny gdy ludzie po to, aby zebrać garść kasztanów okładali kijami gałęzie, które pękały - powiedział Bonucchi, cytowany przez miejscowe media.

 

PRZECZYTAJ: Po kilku latach kryzysu kasztany wracają na włoskie stoły

 

Lista przewinień

 

Wprowadzony został zakaz „strącania drągiem kasztanów, ucinania gałęzi, zrywania kasztanów w łupinie, potrząsania drzewami i wyrządzania im szkód”.

 

W rozporządzeniu mowa jest też o tym, że należy chronić drzewa kasztanowe, rosnące na całym obszarze miejscowości, "przed szkodami, jakie mogą wywołać niedoświadczeni zbieracze”.

 

Dekret nie zabrania zbierania kasztanów, które są symbolem tego miasteczka w regionie Emilia- Romania. Precyzuje jednak, że można je tylko podnosić z ziemi.

emi/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie