Poznań bez "Helmutów". Stare Niemieckie tramwaje pójdą na złom

Technologie
Poznań bez "Helmutów". Stare Niemieckie tramwaje pójdą na złom
Polsat News

Sprowadzane z Niemiec tramwaje GT8 "jadą na emeryturę". Pojazdy, zwane przez mieszkańców Poznania "Helmutami", woziły pasażerów przez ponad 22 lata. W niedzielę mieszkańcy mogli wybrać się ostatnimi "Helmutami" na pożegnalną wycieczkę. Zobacz [WIDEO].

Pierwsze tramwaje z Düsseldorfu poznańskie MPK zakupiło w 1996 roku, a w ruchu pasażerskim zadebiutowały 30 stycznia 1997 roku otwierając trasę Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.

 

Używane ale komfortowe

 

- Pomimo, że były to tramwaje używane, w tamtych latach uznawano je za jedne z bardziej zaawansowanych technicznie wagonów tramwajowych w Poznaniu i jednocześnie najmniej awaryjnych - podkreślił prezes Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych Krzysztof Dostatni.

 

Jak dodał, "posiadały one wiele udogodnień dla pasażerów, m. in. fotokomórki w drzwiach, mechanizm rewersowania drzwi zapobiegający przytrzaśnięciu pasażera, a także wydajne ogrzewanie wnętrza pasażerskiego".

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Krakowscy strażnicy bramki. Co chwila ją odsuwają, by pozwolić przejechać tramwajom [WIDEO]

 

Agnieszka Smogulecka z poznańskiego MPK wskazała, że przez 22 lata eksploatacji, łącznie w Poznaniu było 56 tramwajów z Düsseldorfu i 31 tramwajów z Frankfurtu nad Menem - w tym egzemplarze dwukierunkowe.

 

- Z biegiem czasu, w miarę potrzeb i możliwości finansowych, z uwagi na swój wiek "Helmuty" były zastępowane przez bardziej nowoczesny tabor. W związku z zakupem Moderusów Gamma są wycofywane – podkreśliła Smogulecka.

 

Kilka jeszcze sobie zostawili

 

Dodała, że w ruchu liniowym pozostanie jeszcze pięć wagonów dwukierunkowych. Dwa wagony z Düsseldorfu (GT6 i GT8) zostaną zachowane jako zabytkowe i będzie można nimi pojeździć np. na linii turystycznej, czy podczas imprez okolicznościowych organizowanych przez MPK i KMPS.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Tramwaje za ponad 1,8 mld zł. Stołeczny ratusz podpisze umowę z koreańskim producentem

 

W niedzielę przed południem na terenie Zajezdni Madalińskiego odbyła się wystawa wagonów. Zaprezentowane zostały zachowane jako historyczne: GT6 - 2513 z Düsseldorfu, GT8 - 702 z Düsseldorfu, GT8ZR - 907 z Frankfurtu nad Menem - które są i pozostaną w oryginalnych barwach niemieckich przewoźników. Były także ostatnie, będące jeszcze ostatnio w eksploatacji, wagony liniowe GT8 z Düsseldorfu: 697, 699, 703, 707, 708, 711 i 712.

 

W południe odbył się pożegnalny przejazd wybranymi wagonami GT8 po Poznaniu. Udział w wydarzeniu był bezpłatny. Podczas przejazdu umundurowani członkowie Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych prowadzili kwestę "Ratujmy Stare Bimby" - dochód ze zbiórki przeznaczony jest na remonty wagonów historycznych.

 

WIDEO: Poznań żegna stare niemieckie tramwaje

 

  

hlk/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie