Witold Bańka oficjalnie szefem Światowej Agencji Antydopingowej

Polska
Witold Bańka oficjalnie szefem Światowej Agencji Antydopingowej
PAP/Andrzej Grygiel
Witoldowi Bańce (z lewej) pogratulował już obecny prezydent WADA Craig Reedie (z prawej)

W czwartek w Katowicach Rada Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) zatwierdziła wybór Witolda Bańki na szefa tej organizacji. Jego kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2020 roku. Na stanowisku zastąpi Craiga Reedie'ego, który funkcję tę pełni od 2014 roku.

Na kongresie Światowej Agencji Antydopingowej w Katowicach zatwierdzono decyzję podjętą 14 maja w Montrealu, kiedy zgodnie z zasadą rotacji przedstawiciele rządów w Radzie Fundacji WADA wybrali Bańkę. Kontrkandydatem był wówczas Marcos Diaz z Dominikany.

 

- Jest mi miło, że stało się to tutaj, w Katowicach, w moich rodzinnych stronach, tuż po zakończeniu kongresu WADA. Pokora i praca – te wartości zawsze kierowały mną w roli ministra sportu i turystyki w Polsce i obiecuję, że będą mną kierowały także w funkcji następnego prezydenta WADA - mówił Witold Bańka zaraz po zatwierdzeniu jego wyboru na prezydenta Agencji.

 

ZOBACZ: "To absurdalne". Mocny apel Bańki ws. budżetu WADA na walkę z dopingiem

 

Kariera Witolda Bańki

Bańka urodził się 3 października 1984 roku w Tychach. Pochodzi z lekkoatletycznej rodziny. Jego matka Jolanta Harasimowicz biegała na 1500 metrów, ojciec Ryszard trenował 800 m i był w juniorskiej reprezentacji Polski.

 

W 2007 roku był członkiem reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Osace. Karierę sportową oficjalnie zakończył, kiedy nie zdołał wywalczyć miejsca w reprezentacji na igrzyska olimpijskie Londyn 2012. 

 

W 2009 roku został najmłodszym w Polsce delegatem na wybory władz krajowych Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Miał wówczas zaledwie 24 lata.

 

Od 2015 jest ministrem sportu w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Był inicjatorem ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie i utworzenia Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA). W maju 2017 roku został członkiem Komitetu Wykonawczego WADA.

 

Jego kadencja jako szefa tej organizacji rozpocznie się 1 stycznia 2020 roku. Będąc szefem WADA nie można być ministrem, ale można pełnić funkcje parlamentarne i brać udział w życiu politycznym.

 

Zadania Światowej Agencji Antydopingowej

 

WADA powstała w listopadzie 1999 roku jako niezależna fundacja pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

 

Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Poza tym m.in. publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie