Zwłoki 39 osób w ciężarówce. Zatrzymano kolejnych podejrzanych

Świat
Zwłoki 39 osób w ciężarówce. Zatrzymano kolejnych podejrzanych
Reuters
Policja traktuje tragedię jako sprawę związaną z przemytem ludzi

Wietnamska policja zatrzymała kolejne osiem osób w związku ze sprawą ciężarówki spod Londynu, w której przed kilkunastoma dniami odkryto zwłoki 39 osób - informują w poniedziałek państwowe media. Policja wiąże sprawę z przemytem ludzi.

Już w piątek w Wietnamie aresztowano dwie osoby, a kilka kolejnych wezwano na przesłuchanie w związku z podejrzeniami, że były w sprawę zamieszane.

- Na podstawie tego, czego dowiadujemy się od podejrzanych, będziemy aktywnie prowadzić dochodzenia w celu zwalczenia tych siatek przestępczych, które nielegalnie sprowadzają ludzi do Wielkiej Brytanii - powiedział szef policji w prowincji Nghe An, Nguyen Huu Cau, cytowany przez agencję VNA.

Dodał, że policja traktuje tragedię raczej jako sprawę związaną z przemytem ludzi, a nie handlem ludźmi.

 

ZOBACZ: Rozpaczliwy SMS z ciężarówki, w której odkryto 39 ciał


Agencja Reutera wyjaśnia, że większość ofiar pochodziła z prowincji Nghe An i Ha Tinh, w północnej części kraju, gdzie m.in. brak pracy i działalność gangów przemytniczych skłaniają ludzi do emigracji.

 

Wszystkie ofiary pochodziły z Wietnamu


W piątek brytyjska policja poinformowała, że obecnie uważa, iż wszystkie osoby, których ciała znaleziono w ciężarówce, pochodziły z Wietnamu. Początkowo sądzono, że wszystkie ofiary to obywatele Chin.

Policja podała ponadto, że rodziny niektórych ofiar udało się już zidentyfikować. Było to utrudnione, ponieważ przy zmarłych znaleziono niewiele dokumentów. Wśród ofiar było 31 mężczyzn i osiem kobiet. Z wyjątkiem jednej osoby - nastolatka - wszyscy byli dorośli.

 

ZOBACZ: Ciała znalezione w ciężarówce w Anglii. Ofiary mogły zamarznąć


Do makabrycznego odkrycia doszło w nocy z 22 na 23 października w parku przemysłowym Waterglade Industrial Park, ok. 30 km na wschód od Londynu. Ciała znajdowały się w kontenerze chłodni umieszczonym na naczepie ciężarówki. Kontener przypłynął tej samej nocy z belgijskiego Zeebrugge do angielskiego portu Purfleet, gdzie odebrał go kierowca ciężarówki, która - jak się przypuszcza - przyjechała z Irlandii Północnej.

Władze brytyjskie na razie postawiły zarzuty dwóm osobom - 25-letniemu kierowcy ciężarówki oraz 23-letniemu mężczyźnie zatrzymanemu w Irlandii. Obaj pochodzą z Irlandii Północnej. Postawiono im zarzuty zabójstwa, uczestnictwa w przemycie ludźmi oraz pomocy w nielegalnym przedostaniu się na terytorium Wielkiej Brytanii. W związku ze sprawą policja poszukuje dwóch innych mężczyzn, braci, którzy również mieszkają w Irlandii Północnej.

dk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze