"Upolitycznienie Trybunału". Kierwiński o kandydatach PiS do TK

Polska
"Upolitycznienie Trybunału". Kierwiński o kandydatach PiS do TK
Polsat News
Klub PiS zgłosił kandydatury na sędziów TK: Stanisława Piotrowicza, Krystyny Pawłowicz i Elżbiety Chojny-Duch.

- Mamy postępujący proces upolityczniania Trybunału Konstytucyjnego. Mają do niego trafić osoby skompromitowane, które nie dostały się do Sejmu - podkreślił poseł PO Marcin Kierwiński odnosząc się do informacji o zgłoszonych przez PiS kandydatach do TK.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że w piątek klub PiS zgłosił kandydatury na sędziów TK: Stanisława Piotrowicza, Krystyny Pawłowicz i Elżbiety Chojny-Duch.

3 grudnia 2019 r. kończą się kadencje trzech sędziów TK: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara.

Kierwiński ocenił w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że "mamy postępujący proces upolityczniania Trybunału Konstytucyjnego". - Wszystkie skompromitowane osoby, które nie dostały się do Sejmu, dziś mają trafić do Trybunału Konstytucyjnego - zauważył polityk.

 

"Osoby bez jakiegokolwiek autorytetu"


Jak podkreślił, "Piotrowicz to twarz dewastowania polskich sądów, ale też osoba, która w sposób niejednoznaczny zachowywała się, jeżeli chodzi o obronę pewnego księdza pedofila".

Mówiąc o kandydaturze Chojny-Duch, poseł PO przypomniał, że zeznawała ona przed komisją śledczą ds. VAT. - To rozumiem osoba, która pomagała PiS-owi dowodzić nadzwyczaj nieprawdziwych teorii dotyczących kwestii VAT - zaznaczył.

 

ZOBACZ: PE: praworządność w Polsce nadal zagrożona. PiS: sytuacja ma się dobrze


- A pani Pawłowicz, to najbardziej skompromitowana posłanka zeszłej kadencji Sejmu, jeżeli chodzi o sposób prezentowania swoich poglądów - stwierdził Kierwiński.

- I wszystkie te osoby, bez jakiegokolwiek autorytetu, bez jakiegokolwiek przygotowania, dziś mają zasiadać w sądzie konstytucyjnym - kpina. To oznacza, że to oznacza tak naprawdę, że PiS zdecydowało, że w tej kadencji zamknie Trybunał Konstytucyjny - powiedział poseł Kierwiński.

 

Troje kandydatów


Stanisław Piotrowicz to prokurator, senator VI i VII kadencji oraz poseł PiS VII i VIII kadencji, który w minionej kadencji był szefem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Piotrowicz kandydował w ostatnich wyborach parlamentarnych, jednak nie uzyskał mandatu posła.

Krystyna Pawłowicz w latach 2007-2011 była sędzią Trybunału Stanu. W Sejmie VII i VIII kadencji zasiadała w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej Pawłowicz informowała o wycofaniu się z życia politycznego i nie kandydowała w minionych wyborach parlamentarnych.

Elżbieta Chojna-Duch to prawniczka, która od 1994 do 1995 i od 2007 do 2010 (z rekomendacji PSL) pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. W latach 2010-2016 była członkinią Rady Polityki Pieniężnej. W latach 2002-2007 wchodziła w skład kolegium Najwyższej Izby Kontroli.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie