Schetyna o kandydatach PiS do TK: Kaczyński pokazuje, jak chce upokarzać państwo

Polska
Schetyna o kandydatach PiS do TK: Kaczyński pokazuje, jak chce upokarzać państwo
PAP/Piotr Polak
Szef PO skomentował decyzję PiS na Twitterze

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński proponując do TK prokuratora stanu wojennego, b. posłankę od "unijnej szmaty" i świadka koronnego PiS przed komisją śledczą ds. VAT pokazuje, jak chce upokarzać państwo - w ten sposób lider PO Grzegorz Schetyna skomentował kandydatów PiS do TK.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował w poniedziałek, że kandydatami Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego są posłowie tej partii: Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz oraz była wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch.

 

PO południu propozycje PiS komentował na Twitterze szef Platformy Obywatelskiej.

 

"Kaczyński proponując do #TrybunałKonstytucyjny prokuratora stanu wojennego, b. posłankę od unijnej szmaty i świadka koronnego PiS przed #komisjaVAT, pokazuje, jak chce upokarzać państwo. Szanse demokracji: niepisowski senat i niepisowski prezydent" - napisał Schetyna.

 

 

ZOBACZ: Kandydaci PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego

 

RPO o nominacjach PiS

 

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar poproszony przez dziennikarzy we Wrocławiu o komentarz do tych nominacji powiedział, że prof. Elżbieta Chojna-Duch jest uznanym profesorem prawa finansowego.

 

- Sam chodziłem na jej wykłady z zakresu prawa finansowego i nie mam wątpliwości dotyczących jej wiedzy eksperckiej, jeśli chodzi o prawo - powiedział.

 

Dodał, że jeśli chodzi o nominacje Stanisława Piotrowicza oraz prof. Krystyny Pawłowicz, to chce uniknąć bezpośredniej odpowiedzi na pytanie, co sądzi o nich sądzi.

 

- Jedynie przypomnę, że ostatnia styczności zawodowa jaka mnie wiąże z tymi osobami jest taka, że Stanisław Piotrowicz przerwał posiedzenie komisji, na którym prezentowałem mój raport roczny, a prof. Krystyna Pawłowicz sformułowała całym potok nieuprzejmych sformułować pod adresem mojej pracy oraz jej jakości - stwierdził Bodnar.

 

"Musimy zastanowić się nad obecną rolą TK"

 

Rzecznik Praw Obywatelskich powiedział dziennikarzom, że dziś musimy się zastanowić nad obecną rolą Trybunału Konstytucyjnego.

 

- Jeśli doszło do tak wielkiego upolitycznienia TK, jeśli jego działania są w dużej mierze podporządkowane partii rządzącej, to nie ma znaczenia, kto tam zasiada, bo to organ, który już dawno stracił swoją wiarygodność i znaczenie dla nas jako obywateli i nad tym ubolewam - powiedział Bodnar.

 

 Jego zdaniem, gdy mowa o TK, należy cofnąć się do 2016 r.

 

- Wtedy zniszczono autorytet i szacunek do tej instytucji. Pozbawiono ją istotnego znaczenia z punktu widzenia przestrzegania praw i wolności obywatelskich. Na tyle pozbawiono ją znaczenie, że partia rządząca decyduje się na tego typu nominacje i kompletnie nie przejmuje się potencjalną krytyką z tego tytułu -  ocenił.

 

ZOBACZ: Pawłowicz: jeśli zostanę wybrana, przyjmę powołanie na sędziego TK

 

Koniec kadencji trzech sędziów TK

 

3 grudnia kończy się kadencja trzech sędziów TK wybranych w czasach rządów PO-PSL: Markowi Zubika, Piotra Tuleji i Stanisława Rymara. Po wyborze trojga nowych sędziów w TK pozostanie dwoje wybranych jeszcze przez Sejm z większością PO-PSL: Leon Kieres (jego kadencja upływa 23 lipca 2021 r.) oraz Małgorzata Pyziak-Szafnicka (jej kadencja upływa 5 stycznia 2020 r.).

 

Stanisław Piotrowicz to prokurator, senator VI i VII kadencji oraz poseł PiS VII i VIII kadencji, który w minionej kadencji był szefem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Piotrowicz kandydował w ostatnich wyborach parlamentarnych, jednak nie uzyskał mandatu posła.

 

Krystyna Pawłowicz w latach 2007-2011 była sędzią Trybunału Stanu. W Sejmie VII i VIII kadencji zasiadała w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej Pawłowicz informowała o wycofaniu się z życia politycznego i nie kandydowała w minionych wyborach parlamentarnych.

 

Elżbieta Chojna-Duch to prawniczka, która od 1994 do 1995 i od 2007 do 2010 (z rekomendacji PSL) pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. W latach 2010-2016 była członkinią Rady Polityki Pieniężnej. W latach 2002-2007 wchodziła w skład kolegium Najwyższej Izby Kontroli. Chojna-Duch kilkakrotnie zeznawała jako świadek przed komisją śledczą ds. VAT.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie