Podrobione obrazy wisiały w fundacji księcia Karola? Znany fałszerz zabrał głos

Kultura
Podrobione obrazy wisiały w fundacji księcia Karola? Znany fałszerz zabrał głos
commons.wikimedia/Northern Ireland Office/CC BY 2.0
Fundacja księcia Karola wyraziła ubolewanie. Kolekcjoner zapewnia, że żaden z obrazów nie jest podróbką

17 obrazów, m.in. Claude'a Moneta, Salvadora Dalego i Pabla Picassa, wypożyczonych fundacji brytyjskiego następcy tronu, księcia Karola, zdjęto ze ścian i zwrócono właścicielowi w związku z podejrzeniem, że przynajmniej część z nich to falsyfikaty - podał "The Sunday Times".

Obrazy, które znajdowały się w posiadłości Dumfries House w Szkocji, gdzie siedzibę ma fundacja charytatywna księcia Karola The Prince's Foundation, zostały wypożyczone przez biznesmana Jamesa Stunta. Stunt to były handlarz złotem i były mąż Petry Ecclestone, córki wieloletniego szefa Formuły 1, Berniego Ecclestone'a, z którą rozwód kosztował go 5,5 miliarda funtów.

 

Wszystkich 17 obrazów zostało zdjętych ze ścian

 

Jednak znany amerykański fałszerz Tony Tetro, który od ponad 30 lat zajmuje się podrabianiem obrazów, zwłaszcza XX-wiecznych malarzy, ujawnił gazecie "Mail on Sunday", że wyceniany na 50 milionów funtów obraz Claude'a Moneta przedstawiający lilie wodne jest w rzeczywistości jego dziełem. Powiedział on, że łącznie sprzedał 11 fałszywych obrazów Stuntowi, który, jak podkreślił Tetro, wiedział, iż są one podróbkami.

 

 

Jak się podejrzewa, w kolekcji wypożyczonej przez Stunta fundacji księcia Karola co najmniej jeszcze dwa obrazy - Picassa i Dalego wyceniane na odpowiednio 42 i 12 milionów funtów - nie są autentyczne. Wszystkie 17 wypożyczonych obrazów zostały już zdjęte ze ścian Dumfries House i prawdopodobnie zwrócono je właścicielowi.

 

ZOBACZ: Syryjscy migranci udawali siatkarzy. Wpadli na lotnisku w Atenach

 

"Dumfries House od czasu do czasu przyjmuje dzieła sztuki wypożyczone od osób prywatnych i organizacji. Jest godnym ubolewania to, że autentyczność tych konkretnych obrazów, które nie są już wystawiane, wydaje się teraz wątpliwa" - napisała w wydanym oświadczeniu fundacja.

 

Mają certyfikat autentyczności

 

Stunt z kolei powiedział, że żaden z obrazów nie jest podróbką, zaprzeczył też, by zostały mu je zwrócone.

 

Wraz z umową wypożyczenia obrazów Stunt przekazał certyfikat autentyczności wystawiony przez paryski Wildenstein Institute, który uchodzi za eksperta w zakresie dzieł Moneta.

 

Tetro był w przeszłości skazany na sześć miesięcy więzienia za podrabianie dzieł Dalego, Joana Miro, Marca Chagalla i Normana Rockwella, które sprzedano w galerii w Los Angeles za równowartość 75 tys. funtów. W sądzie przyznał, że on jest ich autorem, ale, jak wyjaśnił, był przekonany, że mają być one sprzedane jako kopie. Sąd wyraził zgodę, by Tetro wykonywał dalej kopie, tak długo jak będzie informował, iż nie są to oryginały.

 

ZOBACZ: Banksy otworzył sklep. Dochody ze sprzedaży przeznaczy na łódź dla migrantów

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie