Dyrektor generalny McDonald’s odwołany. Za "niewłaściwe relacje służbowe"

Biznes
Dyrektor generalny McDonald’s odwołany. Za "niewłaściwe relacje służbowe"
Zdjęcie ilustracyjne/pixabay/rogerl01
McDonald’s odwołała dyrektora generalnego Steve'a Easterbrooka za niewłaściwe relacje służbowe

Firma McDonald’s odwołała dyrektora generalnego Steve'a Easterbrooka z powodu niewłaściwych relacji służbowych. W niedzielnym komunikacie prasowym gigant restauracji fast food nazwał relacje te naruszeniem polityki firmy.

Choć podkreślono, że relacja miała miejsce za zgodą obu stron, według zarządu sieci McDonald's Easterbrook, który piastował swą funkcję od roku 2015, decydując się na związek, "wykazał się złym osądem".

 

E-mail do pracowników

"To był błąd. (...) Biorąc pod uwagę wartości firmy, zgadzam się z zarządem, że nadszedł czas, abym odszedł" – przyznał w e-mailu skierowanym do pracowników 52-letni były szef firmy. Zrezygnował również z członkostwa w zarządzie.

McDonald's nie podał innych szczegółów na ten temat. Oczekuje się, że informacje finansowe związane ze zwolnieniem Easterbrooka przedstawi w poniedziałek.

Firma była krytykowana przez pracowników za postępowanie w przypadkach molestowania seksualnego w swoich restauracjach.

 

ZOBACZ TEŻ: Zwolennik kary chłosty sam został wychłostany. Za romans z mężatką

 

"To oczywiste, że kultura McDonalda jest zepsuta od góry do dołu. (...) Firma musi zachować całkowitą transparentność w kwestii zwolnienia Easterbrooka i wiążącymi się z tym problemami odejścia innych menadżerów" – ocenił w oświadczeniu ruch polityczny Fight for $15.


Fight for $15, który zapoczątkowano w restauracjach typu fast food, opowiada się m.in. za podniesieniem federalnej płacy minimalnej do 15 USD. Domaga się także przestrzegania innych praw pracowniczych.

 

Nowy dyrektor generalny

 

Na stanowisko dyrektora generalnego firmy McDonald's ze skutkiem natychmiastowym powołano Chrisa Kempczinskiego. Nowy szef dołączył również do zarządu. Jak mówił po otrzymaniu nominacji, spodziewa się, że firma będzie kontynuować plan rozwoju ukierunkowany na klienta.

 

Według amerykańskich mediów Easterbrook ściśle współpracował z Kempczinskim. Od czasu objęcia stanowiska przez ustępującego dyrektora akcje McDonalda wzrosły o 96 proc. do 193,94 USD.

 

W październiku ta sieć restauracji po raz pierwszy od dwóch lat nie dorównała jednak szacunkom finansowym przewidywanym przez Wall Street. Tłumaczy się to wydaniem funduszy na przebudowę sieci amerykańskich restauracji i proces przyspieszenia obsługi w celu sprostania problemom związanym z malejącą klientelą.

 

#MeToo

Jak zauważa agencja Reutera, odejście Easterbrooka w związku z nieodpowiednimi relacjami w miejscu pracy jest jednym z najbardziej znaczących w korporacyjnej Ameryce w ciągu ostatnich kilku lat. Kontrola relacji szefów z pracownikami nasiliła się po powstaniu w mediach społecznościowych ruchu #MeToo, który nagłaśnia przypadki molestowania seksualnego.

 

ZOBACZ TEŻ: Akcja #JaTeż podbija media społecznościowe. Molestowani wychodzą z cienia


W czerwcu 2018 r. dyrektor generalny Intel Corp Brian Krzanich zrezygnował ze stanowiska, gdy dochodzenie wykazało, że utrzymywał niestosowne relacje służbowe, za obopólną zgodą. Również wówczas uznano, że naruszyło to politykę firmy.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie