Indonezja: zwolennik kary chłosty sam został wychłostany. Za romans z mężatką

Polska
Indonezja: zwolennik kary chłosty sam został wychłostany. Za romans z mężatką
Reuters
Mężczyznę został wychłostany za romans z mężatką w Indonezji

Mieszkaniec indonezyjskiej prowincji Aceh, jeden z czołowych zwolenników wprowadzenia kary chłosty za zdradę małżeńską, sam został publicznie poddany takiej karze po tym jak wyszło na jaw, iż miał romans z mężatką.

Mężczyzna, który pracował dla lokalnej agencji doradzającej lokalnym władzom w opracowywaniu propozycji i przestrzeganiu praw wymaganych przez islam otrzymał 28 uderzeń trzciną przez zamaskowanego funkcjonariusza w miejscu publicznym. Chłoście przyglądała się grupa przypadkowych osób.

 

W podobny sposób ukarana została kobieta, z którą został przyłapany w niedwuznacznej sytuacji. Ona dostała 23 uderzenia.

 

Na nagraniach ze zdarzenia widać, że mężczyzna otrzymał uderzenia stojąc, a kobieta klęcząc.  

 

  

 

Parę nakryto we wrześniu w samochodzie zaparkowanym w jednej z turystycznych miejscowości regionu.

 

Aceh jest jedyną indonezyjską prowincją, która przyjęła w 2015 r. prawo szariatu. Przewiduje ono karę chłosty m. in. za związki homoseksualne, picie alkoholu oraz cudzołóstwo.

 

Zobacz: Pakistan: robili śniadanie – pociąg spłonął. "Straciłem większość z moich znajomych"

 

Od tego czasu karze chłosty poddano już kilkadziesiąt osób, w tym 15 kobiet. Osoba wymierzająca karę ma zakryte wszystkie części ciała poza oczami, tak by nie została zidentyfikowana. Chłoście, która zawsze odbywa się w miejscu publicznym, nie mogą przyglądać się dzieci.

 

- Nie ma znaczenia kim jesteś. Jeśli pogwałciłeś (islamskie) prawo będziesz wychłostany - powiedział dziennikarzom Husaini Wahab, wysoki rangą przedstawiciel miejscowych władz.

ml/ PAP, BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie