Donald Tusk miał zlecić prezydencki sondaż. "To jest fake"

Polska
Donald Tusk miał zlecić prezydencki sondaż. "To jest fake"
Polsat News
Donald Tusk ciągle nie potwierdził chęci startu w wyborach prezydenckich

Donald Tusk miał zlecić przeprowadzenie sondażu, aby sprawdzić, jakie szanse miałby w wyborach prezydenckich w 2020 roku - podała Wirtualna Polska. Przeprowadzone po wyborach parlamentarnych badanie miało "pokazać, że dla szefa Rady Europejskiej ogromnym ryzykiem byłoby kandydowanie w elekcji prezydenckiej". - To jest fake - zdementował tę informację w "Polityce na Ostro" Michał Szczerba z PO.

Zdaniem znającego byłego premiera rozmówcy wp.pl badania prezydenckie pokazują, że Tusk ma zbyt duży elektorat negatywny, co ma być jednym z najważniejszych czynników w tych wyborach.

 

- Dlatego Tusk po wyborach mówił, że opozycja musi postawić na kandydata, który ma szanse zebrać elektorat szerszy niż tylko Platformy, a nawet podebrać głosy Andrzejowi Dudzie. Donald wie, że on sam takich szans nie ma - stwierdził znajomy Tuska.

 

Prezydencki sondaż na prywatny użytek to koszt około 20-30 tys. zł.

 

Szczerba dementuje

 

- Wszyscy wiemy, że PiS w tej chwili boi się jednego kandydata. Tym kandydatem jest Donald Tusk. Panicznie PiS boi się jego startu - powiedział w programie "Polityka na Ostro" Michał Szczerba.

 

Jak dodał, "dziś pojawił się fake, jakoby Donald Tusk miał zamówić jakiś sondaż i jeszcze za niego zapłacić". - To jest fake. Wszystkim chciałbym powiedzieć, że to jest fake. Wiem o tym z otoczenia Donalda Tuska - podkreślił Szczerba.

 

Na pytanie Agnieszki Gozdyry, czy to pewna informacja, odpowiedział: "bardzo pewna, stuprocentowa". 

 

"Powinien przeciąć tę zabawę"

 

- Uważam, że Donald Tusk powinien przeciąć już tę zabawę w podgrzewanie atmosfery, bo wiemy, jak to się kończy - powiedziała w poniedziałek w "Graffiti" Barbara Nowacka. Liderka Inicjatywy Polskiej dodała, że jej kandydatką opozycji na prezydenta jest Małgorzata Kidawa-Błońska.

 

Zobacz: Kosiniak-Kamysz kandydatem na prezydenta

 

Według Nowackiej kandydat KO powinien być "bardzo różny" od Andrzeja Dudy, czyli "otwarty, liberalny, jednoczący, a nie dzielący". - Taką osobą na dziś jest Małgorzata Kidawa-Błońska - dodała.

 

Wideo: Nowacka o tym, czy widzi w Tusku przyszłego prezydenta:

 

  

 

- Moim zdaniem Donald Tusk nie zaryzykuje starcia z Andrzejem Dudą - ocenił w rozmowie z "Do Rzeczy" szef KPRM Michał Dworczyk (rozmowę przeprowadzono, przed informacją podaną przez wp.pl).

 

Dworczyk w rozmowie z tygodnikiem był pytany o fakt, że część komentatorów twierdzi, że zapowiedź wydania książki "Szczerze" autorstwa przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, to właśnie preludium dla jego powrotu na polską scenę polityczną, akurat przed kampanią prezydencką.

 

ZOBACZ: Tusk będzie miał najwyższą emeryturę w Polsce


- Moim zdaniem Donald Tusk nie zaryzykuje starcia z Andrzejem Dudą. W ostatnich miesiącach zamiast być - zgodnie ze swoim stanowiskiem - niezależnym unijnym urzędnikiem, szef Rady Europejskiej angażował się w politykę wewnątrzkrajową po stronie jednej ze stron sporu. Gdyby to jego zaangażowanie było owocne, mógłby rozważać powrót. Jednak każda z interwencji Donalda Tuska w sytuację polityczną kończyła się raczej spadkiem niż wzrostem poparcia dla opozycji - stwierdził Dworczyk. - Były lider Platformy z pewnością zdaje sobie z tego sprawę - podkreślił.

 

"Polacy doceniają jego prezydenturę"


Szef KPRM odniósł się też do zapowiedzi Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która oświadczyła, że jest gotowa i ma pomysł, jak pokonać Andrzeja Dudę. - Prezydent Andrzej Duda jest świetnie przygotowany do kolejnej kampanii, dobrze reprezentuje nasz kraj zarówno na forum wewnętrznym, jak i zewnętrznym - podkreślił Dworczyk. - Badania poziomu zaufania jednoznacznie wskazują na to, że Polacy doceniają jego prezydenturę. Dlatego niezależnie od pomysłów opozycji, to Andrzej Duda jest faworytem nadchodzących wyborów - wskazał.

dk/ml/prz/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie