Nie żyje Marie Laforet. Sprzedała ponad 35 mln płyt, zagrała w 35 filmach

Kultura
Nie żyje Marie Laforet. Sprzedała ponad 35 mln płyt, zagrała w 35 filmach
wikimedia.org/ Gorup de Besanez
Marie Laforet miała 80 lat

Marie Laforet, słynna francuska piosenkarka i aktorka, zmarła w sobotę w wieku 80 lat w szwajcarskim Genolier. Artystka zagrała w 35 filmach, sprzedała ponad 35 mln płyt i zasłynęła między innymi z piosenek "Viens, viens" i "Les vendanges de l'amour".

Laforet, która naprawdę nazywała się Maitena Doumenach - imię oznacza w dialekcie baskijskim "ukochaną" - nie chciała ograniczyć się jednej artystycznej etykiety, była obiecującą aktorką, potem popularną piosenkarką, a potem znowu aktorką - pisze tygodnik "Le Point".

 

Urodziła się 5 października 1939 roku w Soulac-sur-Mer w departamencie Żyrondy na zachodzie Francji, w rodzinie przemysłowców. W 1960 roku zadebiutowała jako aktorka w filmie "W pełnym słońcu" u boku Alaina Delona, a rok później w filmie "La fille aux yeux d'or" (fr. dziewczyna o złotych oczach) - tytuł filmu stał się pseudonimem, jaki nadała jej francuska publiczność.

 

 

Była autorką słów do wielu swoich piosenek

 

W 1979 roku przeniosła się do Genewy; z czasem zrezygnowała z muzyki i filmu i założyła galerię sztuki. Mieszkała w Genewie i w miasteczku Genolier na zachodzie Szwajcarii.

 

Laforet, która była autorką słów do wielu swoich piosenek, napisała dobrze przyjętą przez krytyków książkę "Contes et legendes de ma vie privee" (fr. Opowieści i legendy o moim życiu prywatnym).

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie