Pożarów więcej niż wypadków na drogach. Dramatyczny bilans dnia Wszystkich Świętych

Polska
Pożarów więcej niż wypadków na drogach. Dramatyczny bilans dnia Wszystkich Świętych
PAP/Marcin Bielecki
Straż pożarna z budynku wielorodzinnego w Szczecinie ewakuowała 30 osób

W piątek 1 listopada straż pożarna interweniowała 861 razy z czego aż 331 raz ws. pożarów - podał st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej.Odnotowano 13 zgonów, w tym pięć ofiar śmiertelnych pożarów. Liczba pożarów 1 listopada ponad dwukrotnie przewyższyła liczbę wypadków drogowych w ciągu dwóch ostatnich dni akcji "Znicz".

- Na 861 wyjazdów straży pożarnej 331 to pożary, 444 to inne wydarzenia, m.in. wypadki, wymagające interwencji strażaków, a 86 to fałszywe alarmy - powiedział Frątczak. Jak mówił, odnotowano podczas wyjazdów 13 ofiar śmiertelnych, oraz 147 rannych.

 

PRZECZYTAJ: Tragiczny pożar kamienicy w Szczecinie. Trzy osoby nie żyją, dwie poszkodowane [WIDEO]

 

Tragiczny bilans

 

Frątczak wskazał, że w pożarach zginęło w piątek pięć osób i pięć zostało rannych. Liczba pożarów jest porównywalna do zeszłorocznego święta Wszystkich Świętych, gdzie zanotowano 334 pożary. - Rok temu w pożarach, które wybuchły 1 listopada, zginęła tylko jedna osoba, a sześć zostało rannych, więc teraz na pewno bilans mamy tragiczniejszy - powiedział Frątczak.

 

- Najbardziej tragiczny pożar wybuchł w Szczecinie w wielorodzinnym budynku. Zginęły trzy osoby, a dwie kolejne odniosły rany. Straż ewakuowała 30 osób - powiedział Frątczak. Dodał, że w pożarach w Lublinie oraz Grudziądzu także odnotowano ofiary śmiertelne.

 

Jak podkreślił, spadek temperatury zawsze skutkuje wzrostem liczby pożarów. - W ciągu ostatnich kilku dni gwałtownie wzrosła liczba takich zdarzeń, mieliśmy ich w piątek aż o jedną trzecią więcej porównując do początku tygodnia - powiedział strażak. - Pożary powstają zazwyczaj z powodu niewłaściwej eksploatacji i wad urządzeń grzewczych, elektrycznych bądź gazowych - zaznaczył Frątczak.

 

Akcja "Znicz" 

 

PRZECZYTAJ: Akcja "Znicz": 9 zabitych i 185 rannych

 

Jak podała Komenda Główna Policji, w czwartek i piątek doszło do 141 wypadków wypadków na drogach, w których zginęło 9 osób, a 185 zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali 485 nietrzeźwych kierowców. Do niedzielnego wieczora trwa akcja "Znicz". Policja apeluje o bezpieczną jazdę.

 

W akcji "Znicz" bierze udział 6 485 policjantów drogówki wspieranych przez funkcjonariuszy innych specjalności oraz Żandarmerię Wojskową. To o 1000 więcej niż przed rokiem. Funkcjonariusze działają przede wszystkim w okolicach cmentarzy i na drogach dojazdowych do nich.

emi/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie