Bp Dec: śmierć to najpewniejsze wydarzenie, jakie jest przed nami

Polska
Bp Dec: śmierć to najpewniejsze wydarzenie, jakie jest przed nami
PAP/Piotr Nowak
Grób Czesława Niemena w katakumbach na warszawskich Powązkach w Dzień Zaduszny

- Często mówimy: raz się żyje i raz umiera. Nie umiera się i nie żyje się na próbę. Trzeba jak najlepiej przygotować się do śmierci, bo ona na pewno przyjdzie. Modlitwa za zmarłych nam o tym przypomina - powiedział bp Ignacy Dec 2 listopada. W Dzień Zaduszny ordynariusz świdnicki przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku.

W homilii biskup mówił o obcowaniu świętych. - Uczniowie Chrystusowi tworzący Kościół znajdują się w trzech wspólnotach: kościół na ziemi, którym jesteśmy, to kościół na etapie walki dobra ze złem; kościół triumfujący, to są ci którzy są w niebie.

 

ZOBACZ: 75-latek zgubił się w nocy na cmentarzu. Pomogli policjanci


Biskup wskazał, że dziś szczególnie kościół pamiętamy o kościele cierpiącym. - W Dzień Zaduszny w sposób szczególny spoglądamy na trzecią grupę wspólnoty uczniów Chrystusowych. To są Ci, którzy między ziemią i niebem; ci, którzy odbywają pokutę. Niektórzy tu, na ziemi, karę doczesną odpokutowują, gdy cierpią, ale niektórzy umierają nieprzygotowani na przejście do wieczności i mają do wyrównania sprawy, które nie zostały do końca załatwione i my im pomagamy - tłumaczył.

 

"Warto modlić do najbliższych zmarłych, by nam pomagali"


Ordynariusz świdnicki podkreślił, że modląc się za zmarłych wyznajemy wiarę w życie wieczne. - Jeżeli kogoś wyprowadzimy z czyśćca do nieba, to ten ktoś o nas nie zapomni i za tę przysługą, którą wobec niego uczynimy, będzie o nas pamiętał przed Bogiem i będzie nam pomagał. Warto też modlić się nie tylko do świętych, ale do najbliższych zmarłych, których uważamy za przyjaciół, by nam pomagali. Gdy się modlimy za zmarłych wyznajemy naszą wiarę w życie wieczne - mówił bp Ignacy Dec.

 

ZOBACZ: 13-latek miał wypluć hostię. Interweniowała policja


Po Eucharystii biskup poprowadził procesje na dróżki leżajskie i cmentarz klasztorny z modlitwą za zmarłych.


Bazylika pw. Zwiastowania NMP w Leżajsku została wybudowana w XVII w. Jest to sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, którego opiekunami są ojcowie bernardyni.

 

grz/ KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie