Niepokojące statystyki akcji "Znicz". Najnowsze dane

Polska
Niepokojące statystyki akcji "Znicz". Najnowsze dane
Polsat News
W akcji "Znicz", która potrwa do niedzielnego wieczoru, bierze udział około pięciu tysięcy policjantów.

W czwartek, czyli pierwszym dniu tegorocznej akcji "Znicz" doszło do 75 wypadków, w których zginęły cztery osoby, a 92 zostały ranne - wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji. Natomiast w piątek do godz. 18 doszło do 51 wypadków. Śmierć poniosły w nich dwie osoby, a 74 doznały obrażenia. Funkcjonariusze w oba dni zatrzymali co najmniej 261 nietrzeźwych kierowców.

Jednym z piątkowych zdarzeń był śmiertelny wypadek 23-latka na lokalnej drodze w Ratajach Słupskich (woj. świętokrzyskie). Po godz. 15 samochód marki rover, który prowadził, na łuki drogi zjechał w lewo do rowu i dachował. 

 

Wypadki we Wszystkich Świętych: wyprzedzanie "na trzeciego", potrącenie na pasach

Natomiast pod Międzyzdrojami (woj. zachodniopomorskie) w zderzeniu dwóch samochodów ranne zostały trzy osoby, w tym dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

 

ZOBACZ: Pościg i strzały na zakopiance. Kierowca próbował staranować policjantów


- Kierująca jadącego od strony Świnoujścia samochodu chciała uniknąć zderzenia z nadjeżdżającym z naprzeciwka autem, wyprzedzającym "na trzeciego" cysternę z paliwem. W rezultacie zderzyła się z jadącym za cysterną innym autem - mówiła st. post. Katarzyna Krupa z policji w Kamieniu Pomorskim.

Z kolei w Kielcach 93-letni kierowca potrącił na przejściu dla pieszych 64-latka. Młodszy z mężczyzn z obrażeniami został przewieziony do szpitala z podejrzeniem złamania kończyny oraz ogólnymi potłuczeniami.

 

Według wstępnych ustaleń pieszy w chwili wypadku znajdował się już na środku "zebry".

 

Trwa akcja "Znicz". 5 tys. policjantów na drogach

 

W akcji "Znicz", która potrwa do niedzielnego wieczoru, bierze udział około pięciu tysięcy policjantów drogówki wspieranych przez funkcjonariuszy innych specjalności oraz Żandarmerię Wojskową. Funkcjonariusze będą działali przede wszystkim w okolicach cmentarzy i na drogach dojazdowych do nich.

 

Wideo: Jakie grzechy najczęściej popełniają kierowcy?

 

  

 

ZOBACZ TEŻ - "Dość z tym piractwem". Premier zapowiada zmianę przepisów drogowych

 

Najbardziej agresywne wykroczenia

 

Podinspektor Radosław Kobryś wskazywał, że priorytetem tegorocznej akcji "Znicz" będzie regulacja ruchu, aby pojazdy płynniej się przemieszczały. - Drugim naszym zadaniem będzie reagowanie w szczególności na tych, którzy za nic mają przepisy ruchu drogowego, czyli na te najbardziej agresywne wykroczenia - powiedział.

 

Policjanci będą się też przyglądali, jak są przewożeni pasażerowie, sprawdzali stan techniczny i wyposażenie pojazdów. - Zajrzymy także głęboko w oczy kierowcom, czy przypadkiem nie mamy podejrzenia, że ktoś jedzie na tzw. podwójnym gazie - zapowiedział Kobryś.

 

Stan techniczny samochodu

 

Policjanci apelują, żeby przed wyjazdem zadbać o stan techniczny samochodu - sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych, działanie świateł i wycieraczek, ale również zabezpieczyć przed złodziejami pozostawione w tym czasie domy i mieszkania oraz pamiętać o bezpieczeństwie w pobliżu cmentarzy.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ - Halloween. Bus potrącił 11-latkę na pasach. Dziewczynka jest w ciężkim stanie

 

Równolegle do akcji "Znicz" trwa trzecia edycja wspólnej akcji informacyjno-edukacyjnej policji, Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tym roku hasło brzmi: "Nie zabijaj - jedź bezpiecznie!". Jak wskazuje policja, jest to apel do kierowców o przestrzeganie przepisów i przyjęcie współodpowiedzialności za bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

 

Jak było w ubiegłym roku?

 

Te wszystkie działania wesprze spot przypominający o noszeniu elementów odblaskowych, emitowany na ekranach w całym kraju. - Apelujemy o świadome i odpowiedzialne zachowanie na drodze, życzliwość i empatię wszystkich uczestników ruchu drogowego - podkreśla Komenda Główna Policji.

 

Z danych KGP wynika, że w czasie ubiegłorocznego listopadowego święta, gdy również prowadzono akcję "Znicz", doszło do 425 wypadków, w których zginęło 57 osób, a 528 zostało rannych. W zeszłym roku policjanci zatrzymali 1299 kierujących pod wpływem alkoholu.

msl/wka/zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie