Premier Morawiecki wspomina swojego ojca. "On włączał mnie do swojego życia"

Polska
Premier Morawiecki wspomina swojego ojca. "On włączał mnie do swojego życia"
Polsat News
Premier wspomina sytuacje, kiedy Kornel Morawiecki zajmował się tylko nim.

Czy Ojciec poświęcał nam dużo czasu? Powiedziałbym raczej, że On swoje dzieci wprowadzał do spraw, którymi żył - pisze na swoim profilu facebookowym premier Mateusz Morawiecki, wspominając swojego ojca Kornela, który zmarł 30 września br.

Szef rządu wspomina w swym wpisie, że w jego domu rodzinnym nie było podziału na tematy dla dzieci i dla dorosłych. "W czasie spotkań z krewnymi czy przyjaciółmi rodziców tematami rozmów najczęściej była sytuacja w Polsce i na świecie, historia i wspomnienia z lat wcześniejszych, z lat wojny i czasów powojennych" - dodaje premier.

 

Podkreśla, że gdy miał kilka lat, nie kazano mu się kłaść spać po "dobranocce", ale "późniejszym wieczorem". "Ojciec nie zapominał, że jestem przy tych rozmowach. Co chwilę zwracał się do mnie jakby sprawdzając, »czy nadążam«, czy rozumiem o co chodzi, gdy była mowa np. o Armii Krajowej, o organizacji Wolność i Niezawisłość, albo gdzie leżą Kambodża czy kto napadł na Afganistan, jaka tam jest religia i co się tam dzieje" - pisze Morawiecki.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ - Adamowicz, Olszewski, Modzelewski, Szyszko. Odeszli w ciągu minionych 12 miesięcy

 

"Dyskusję przerywano, by usłyszeć pytanie takiego malca, jak ja"

 

Wspomina, że podczas takich rozmów zasadą było prawo do zadawania pytań "trochę jak w szkole". "Podnosiłem w górę dwa palce, które zaraz ktoś zauważał i nawet bardzo ożywioną dyskusję przerywano, by usłyszeć pytanie takiego malca, jak ja" - dodaje premier.

 

"Od kiedy pamiętam Ojca – On »włączał mnie do swojego życia«. Czasem towarzyszyłem mu w pracy, kiedy np. miał konsultacje ze studentami. Słynął z tego, że najtrudniejsze działy matematyki potrafił objaśniać w prosty sposób. Przede mną też, z wielkim entuzjazmem a zarazem nigdy niezmąconą cierpliwością, otwierał kolejne obszary ścisłych dziedzin nauki. Wiedziałem, że doktorat zrobił z fizyki teoretycznej, ale na co dzień dawał mi dowody myślenia bardzo praktycznego" - pisze premier.

 

 

"Był mistrzem improwizacji"

 

Morawiecki przypomina również historię, gdy jego ojciec "kupił kiedyś samochód Warszawa kombi, z tych najstarszych". "Pojazd ten nabył za jakieś symboliczne pieniądze, bo był w stanie śmierci technicznej. Psuł się często. Silnik zamarł kiedyś w czasie podróży, ale nigdy w nikim nie wywoływało to najmniejszego niepokoju. Zawsze od razu pochylał się nad silnikiem, ja oczywiście byłem wtedy już koło niego. »No to jak myślisz, co tym razem wysiadło?« – pytał i wszystko mi przy tym tłumacząc, ustalał przyczynę, znajdywał rozwiązanie w postaci wetkniętego gdzieś kijka, kawałka drutu czy sznurka i po chwili jechaliśmy dalej. Był mistrzem improwizacji" - wspomina szef rządu.

 

ZOBACZ TEŻ - Schetyna: słowa Wałęsy o K. Morawieckim nie do zaakceptowania

 

Według niego bywały sytuacje, kiedy Kornel Morawiecki zajmował się tylko nim. Ich wspólnym zajęciem miała być na przykład gra w szachy. "Był zadowolony z moich postępów w tej grze. Mniej był za to zadowolony z niektórych sporów, które też oczywiście ze sobą toczyliśmy oraz z niektórych moich wyborów, np. dotyczących szkoły. Choćby szkoły muzycznej, z której zrezygnowałem, słabo informując rodziców w tej kwestii" - dodaje premier.

 

"Ale nie miał tu racji"

 

Pisze też, że Kornel Morawiecki uważał, że po maturze Mateusz Morawiecki powinien wybrać jakąś dziedzinę ścisłą lub techniczną. "Ale nie miał tu racji" - zaznacza premier.

 

"Do trzynastego roku życia towarzyszyłem Ojcu w bardzo wielu Jego codziennych aktywnościach, także w druku i kolportażu »Biuletynu Dolnośląskiego«. Tym bardziej odczuwałem brak jego bezpośredniej obecności, kiedy od grudnia 1981 musiał się ukrywać. A potem przyszło jego uwięzienie i deportacja, co w sumie złożyło się na prawie osiem lat rozłąki. Był to dla mnie trudny czas, ale z biegiem lat coraz lepiej rozumiałem tę sytuację. Bo jedną z zasad, które wpoił mi od dziecka było, że nie żyjemy tylko dla siebie, że nasze życie musi służyć przede wszystkim czemuś większemu od nas samych - kończy swój wpis premier Morawiecki.

 

Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca "Solidarności Walczącej", marszałek senior Sejmu VIII kadencji, zmarł 30 września br. Miał 78 lat.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie