Wszystkich Świętych. Odwiedzający groby muszą uważać... na dziki

Polska
Wszystkich Świętych. Odwiedzający groby muszą uważać... na dziki
Wojtek Wardejn; Radio Poznań
"Dziki nawiedzają cmentarz"

Przed wejściem na poznański cmentarz komunalny Miłostowo, oczom przechodniów ukazuje się tabliczka z ostrzeżeniem: na terenie cmentarza istnieje możliwość spotkania dzików. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności. Podobne sytuacje regularnie zdarzają się na innych cmentarzach w całej Polsce. Co robić więc, gdy stanie się oko w oko ze stadem dzikich zwierząt?

Mimo że dzik rzadko atakuje ludzi, to przy bliskich spotkaniach należy zachować wszelkie środki ostrożności. Szczególnie, gdy w czasie wolnym, w długi listopadowy weekend zdecydujemy się na zabranie dzieci na cmentarz.

 

"Nie można wykonywać gwałtownych ruchów"


"W przypadku spotkania z dzikiem, człowiek, jeśli nie został przez niego zauważony, nie powinien wykonywać gwałtownych ruchów, lecz spokojnie się oddalić. Jeśli dzik nas dostrzeże, najlepszym wyjściem jest stanąć w bezruchu. Ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku, a biegnie on z prędkością nawet 10 metrów na sekundę" - radzi warmińsko-mazurska policja. Należy unikać również kontaktu wzrokowego i nie robić zdjęć.

 

Eksperci wskazują, że dzik ma bardzo wyczulone zmysły słuchu i węchu - zwierzę potrafi wyczuć człowieka nawet z odległości 500 metrów. Jednocześnie dzik ma bardzo słaby wzrok.

 

ZOBACZ: Jezuita przed Wszystkich Świętych: może w tym roku zrezygnujemy z milionów zniczy

 

Szczególną ostrożność należy zachować przy lochach z warchlakami - zaniepokojona matka jest w stanie zaatakować. Pod żadnym pozorem nie należy szczuć psami, ani dokarmiać - dziki zapuszczają się do miasta najczęściej w poszukiwaniu pożywienia.

 

W przypadku spotkania dzika na terenie cmentarza, w pierwszej kolejności należy powiadomić o tym pracowników obiektu, którzy prawdopodbnie przepłoszą zwierzę. Jeżeli jednak zwierzęta pozostają nieustępliwe, niezbędny może okazać się telefon do straży miejskiej.

 

"Proszę zamykać furtkę, bo wchodzą dziki"

 

W kwietniu tego roku dorosły dzik dostał się na teren cmentarza w Piotrkowie (Łódzkie). Obława na zwierzę trwała kilka godzin. 

 

Podobne ostrzeżenie przed dzikami, jak te w Poznaniu pojawiło się na terenie cmentarza w centrum Rybnika w zeszłym roku. Kartki powieszone na bramach alarmowały: "Proszę zamykać furtkę. Na cmentarz wchodzą dziki".

 

ZOBACZ: Ruszyła akcja "Znicz". Wzmożone kontrole na drogach

 

Z kolei filmy z dzikami, które "przechadzają się" po Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku, w 2017 r. opublikowała na Facebooku b. rzecznik gdańskiego magistratu Emilia Salach. Wataha przeszła przez główną alejkę i poszła w swoją stronę.

 

bas/ml/ polsatnews.pl, Radio Poznań, Dziennik Zachodni, Dziennik Łódzki
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie