Artur W. wykluczony z PO. Jest wniosek o areszt dla burmistrza dzielnicy Włochy

Polska
Artur W. wykluczony z PO. Jest wniosek o areszt dla burmistrza dzielnicy Włochy
Polsat News
Artur W. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień

- Prokurator skierował wnioski o trzymiesięczne aresztowanie dwóch biznesmena Sabriego B. i burmistrza warszawskiej dzielnicy Włochy Artura W. - poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński. Posiedzenie aresztowe ma się odbyć w czwartek.

Jak przekazał Łapczyński prokurator skierował wnioski o trzymiesięczny areszt wobec dwóch podejrzanych, to jest Sabriego B. i Artura W.

 

- Przesłankami wniosków jest obawa matactwa procesowego oraz grożąca podejrzanym surowa kara - podkreślił prokurator.

 

Wykluczony z PO

 

Wcześniej, Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła zarzut przyjęcia korzyści majątkowej burmistrzowi warszawskiej dzielnicy Włochy - Arturowi W. Urzędnik został zatrzymany przez CBA we wtorek. Rzecznik PO Jan Grabiec poinformował, że w środę zarząd Platformy Obywatelskiej wykluczył Artura W. z szeregów partii.

 

Decyzja władz PO była w tej sprawie jednomyślna. Wcześniej Artur W. był zawieszony w prawach członka ugrupowania.

 

- Zarząd Krajowy podjął decyzję o wykluczeniu byłego (już) członka Platformy Obywatelskiej na wniosek rzecznika dyscypliny partyjnej - powiedział Grabiec na konferencji prasowej.

 

Zaznaczył, że choć władze PO nie mają dostępu do materiałów ze śledztwa, to okoliczności sprawy wystarczają do tego, by zarząd jednomyślnie podjął decyzję o wyrzuceniu Artura W. z PO.

 

Zarzut przyjęcia 200 tys. złotych

 

Jak przekazała Prokuratura Okręgowa w Warszawie, wczoraj około godz. 21 zakończyły się czynności z zatrzymanymi Arturem W. oraz Sabrim B.

- Arturowi W. prokurator przedstawił zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w postaci pieniędzy w kwocie 200 tys. zł w związku z pełnieniem funkcji publicznej burmistrza dzielnicy Włochy jako zapłaty za przychylność w załatwianiu decyzji administracyjnych procedowanych w Urzędzie Dzielnicy Włochy dotyczących warunków zabudowy nieruchomości położonych w Warszawie przy ul. Łopuszańskiej - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński.

Dodał, że podejrzany nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień.

 

ZOBACZ: Burmistrz dzielnicy Włochy zatrzymany przez CBA na gorącym uczynku. Trzaskowski chce jego odwołania

 

Były właściciel Pogoni Szczecin z zarzutami


Zarzuty usłyszał też były właściciel Pogoni Szczecin. - Sabriemu B. prokurator przedstawił zarzut udzielenia korzyści majątkowej w postaci pieniędzy w kwocie 200 tys. zł burmistrzowi dzielnicy Włochy w zamian za przychylność burmistrza w załatwianiu decyzji administracyjnych procedowanych w Urzędzie Dzielnicy Włochy dotyczących warunków zabudowy nieruchomości położonych w Warszawie przy ul. Łopuszańskiej - przekazał Łapczyński.

On również nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień.

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało we wtorek o zatrzymaniu w Warszawie dwóch osób "uwikłanych w korupcyjny proceder". Jedną z nich jest burmistrz stołecznej dzielnicy Włochy Artur W. Samorządowiec - jak wynika z informacji CBA - został zatrzymany na gorącym uczynku tuż po przyjęciu 200 tysięcy złotych. Według CBA, Artur W. wziął pieniądze od "znanego dewelopera i jednocześnie przedsiębiorcy budowlanego", a gotówkę próbował ukryć w garażu należącym do rodziny.

 

Został zawieszony w prawach członka

CBA podało też, że w zamian za łapówki burmistrz Włoch wydawał korzystne dla dewelopera decyzje administracyjne.

Niedługo po zatrzymaniu prezydent stolicy Rafał Trzaskowski złożył we wtorek wniosek do przewodniczącej rady dzielnicy Włochy o odwołanie z funkcji burmistrza Włoch Artura W. Wcześniej Rafał Trzaskowski odwołał wszelkie pełnomocnictwa i upoważnienia udzielone burmistrzowi Włoch. Sesja rady dzielnicy w sprawie jego odwołania odbędzie się 5 listopada o godz. 16.30.

Warszawskie struktury PO zdecydowały też, że Artur W. zostaje zawieszony w prawach członka PO. "Burmistrz Włoch Artur W. został przez rzecznika dyscypliny partyjnej na mój wniosek zawieszony w prawach członka Platformy Obywatelskiej" - poinformował we wtorek lider warszawskich struktur PO Marcin Kierwiński.


ZOBACZ: Pierwsza kara dla urzędnika za nieprzestrzeganie RODO. Gmina będzie musiała zapłacić 40 tys. zł

dk/bas/ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie