Garb i nietypowe owłosienie. Poznaj "Emmę", czyli siebie za 20 lat

Technologie
Garb i nietypowe owłosienie. Poznaj "Emmę", czyli siebie za 20 lat
Fellowes
Lalka Emma to ostrzeżenie przed złymi warunkami pracy

Garb, żylaki, czerwone oczy i wystający brzuch - te cechy charakteryzują Emmę, ludzkiej wielkości lalkę stworzoną przez prywatną firmę we współpracy z naukowcami. Model przedstawia, jak może wyglądać typowy pracownik biura za 20 lat, jeżeli nie zmienią się warunki pracy.

Projekt lalki firma Fellowes konsultowała z ekspertami - behawiorystą Williamem Highamem oraz specjalistami w dziedzinie ergonomii (nauki o pracy) i zdrowia.

 

W ramach projektu stworzono również raport o warunkach pracy w Wielkiej Brytanii. Z danych wynika, że osoby pracujące w biurach, spędzają średnio 6 godzin dziennie przy biurku, a 9 na 10 pracowników cierpi na schorzenia z powodu złych warunków pracy.

 

7 na 10 pracowników przyjmuje leki

 

"Pracownicy biurowi mają przemęczone oczy (50 proc. przypadków), krzywe palce (49 proc.) i bóle głowy (48 proc.). 70 proc. z nich zostają przepisane leki" - informują autorzy raportu. Zwrócono również uwagę na zaniedbania szefów firm - 25 proc. pracowników poprosiło o zapewnienie lepszych warunków pracy, ale nadal nie otrzymali oni odpowiedzi.

 

WIDEO: "Poznaj Emmę - pracownika biurowego przyszłości"

 

 

Emma - stworzona zgodnie z raportem -  ma widoczny garb, czerwone, suche, podkrążone oczy i żylaki przez słabe krążenie krwi. Dodatkowo od ciągłego opierania rąk o biurko ma spuchnięte nadgarstki, a także widoczne owłosienie w okolicach oczu i nosa przez słabą jakość powietrza. Choruje również na egzemę, zapalną chorobę skóry, która rozwinęła się w wyniku stresu.

 

ZOBACZ: Roboty obsługujące gości w restauracji dotarły do Włoch

 

"Emma została stworzona, by zwrócić uwagę na to, jak ludzkie ciało może się zmienić, psychicznie i fizycznie, jeżeli nie będziemy brać ergonomii na poważnie i nie zmienimy warunków naszej pracy" - piszą na swojej stronie przedstawiciele Fellowes.

bas/ polsatnews.pl, Sky News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie