Pierwsza Barbie w hidżabie. Lalka z inspiracji sukcesami medalistki olimpijskiej

Świat

Pierwsza w historii lalka Barbie w hidżabie, czyli tradycyjnym muzułmańskim stroju kobiet. Firma Mattel zaprojektowała ją wzorując się na amerykańskiej szablistce Ibtihaj Muhammad. Dwa lata temu zawodniczka w tradycyjnej muzułmańskiej chuście wywalczyła dla USA medal olimpijski.

Dwa lata temu na igrzyskach w Rio de Janeiro Muhammad wystąpiła w tradycyjnej muzułmańskiej chuście i wywalczyła dla Stanów Zjednoczonych brązowy medal w rywalizacji drużynowej szablistek. Była pierwszą amerykańską sportsmenką, która rywalizowała w hidżabie.

 

Prezydent Barack Obama mówił o niej wówczas, że jest doskonałym przykładem różnorodności Ameryki i panującej w niej tolerancji.

 

Wzorowana na niej lalka Barbie pojawi się w sklepach w przyszłym roku. Firma Mattel postanowiła stworzyć serię lalek, które będą "łamały stereotypy" i "inspirowały kolejne pokolenia dziewczynek".

 

Hidżab to w kulturze islamu tradycyjny kobiecy strój, który jest oznaką skromności. Niektórzy krytykują go jednak twierdząc, że to raczej wyraz zniewolenia. Ibtihaj Muhammad tak nie uważa i podkreśla, że hidżab w niczym jej nie ogranicza, a wręcz dodatkowo motywuje.

 

Polsat News, Reuters

zdr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie